"Є включення із фронту". Єрмак пояснив, як Захід дізнається про використання в Україні його озброєння

Американські РСЗВ ЗСУ використовують, зокрема, для знищення складів боєприпасів
Фото: Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Facebook

Продовження постачання західної зброї українським військовим залежить від відкритості цього процесу. Про це глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив НВ в інтерв'ю, опублікованому 19 липня.

"Для продовження надання Україні своєчасної військової допомоги дуже важливо, щоб процес був відкритим. Ми почали проводити телефонні дзвінки, коли присутні і [глава Об'єднаного комітету начальників штабів армії США] генерал Міллі, і пан [радник із безпеки президента США Джейк] Салліван", – сказав він.

Єрмак зазначив, що на щотижневі брифінги в ОП запрошують представників посольств, військових із Великобританії та США.

"Брифує їх мій заступник Роман Машовець. Заслуховує військових, розповідає, що відбувається. Є включення із фронту. Для того, щоб у наших партнерів не було жодних запитань і вони були причетні до того, що відбувається. Це дуже важливо", – наголосив глава ОП.

Журналіст уточнив, чи йдеться про те, "щоб вони знали, де і як їхня зброя використовується".

"Де яка зброя. Навіть коли останній раз в Україні був [американський актор] Шон Пенн, було дуже важливо, щоб він поїхав і показав, як працюють [в Україні реактивні системи залпового вогню] HIMARS і що наші хлопці розповідають. Щоб американське суспільство бачило, як це використовується. Тому що дуже багато маніпуляцій, російська пропаганда витрачає шалені гроші для того, щоб говорилося, що це не так", – пояснив Єрмак.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

11 липня членкиня Палати представників США від Республіканської партії Вікторія Спартц в інтерв'ю виданню "Європейська правда" заявила, що нібито США не знають, що відбувається з їхньою зброєю, коли вона перетинає кордон України, і припустила, що американське озброєння може опинитися в Сирії чи Росії.

13 липня координатор Ради з нацбезпеки США та стратегічних комунікацій Джон Кірбі заявив, що в Україні поділяють стурбованість щодо підзвітності та нагляду і працюють над цим питанням спільно з американською адміністрацією. "Але ми повинні пам'ятати: щойно озброєння опиняється в руках Збройних сил України – це власність України. Окрім цього, ми не диктуємо, як вони мають використовувати кожну одиницю зброї на полі бою", – сказав Кірбі.

Збройні сили України не допустять потрапляння західної зброї до російських окупантів. Про це під час розмови з головою Об'єднаного комітету начальників штабів армії США Марком Міллі в ніч на 14 липня заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. "Я підкреслив, що українська сторона чітко усвідомлює відповідальність за кожну одиницю озброєння і не допустить його потрапляння до рук терористів", – сказав Залужний.

14 липня Єрмак запропонував Верховній Раді створити спеціальну комісію для контролю за використанням зброї. 19 липня таку комісію створили.

Країни НАТО солідарні з боротьбою України проти російського вторгнення та впевнені в тому, що уряд країни забезпечує належне використання та облік зброї і військового обладнання, які надає Альянс, заявив представник НАТО. Схожу заяву 14 липня зробив Державний департамент США, зазначивши, що США здійснюють постійний нагляд за наданою Україні зброєю, зокрема, чи використовують військову техніку за призначенням.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Гукстра також заявив 14 липня, що не бачить ознак того, що зброя, яку доправляють в Україну, потрапляє "не в ті руки".

14 липня в ЄС назвали "брехнею і російською пропагандою" заяви про "контрабанду зброї" з України.

Міністр оборони України Олексій Резніков відкинув 15 липня в інтерв'ю Financial Times імовірність того, що Україна може стати джерелом контрабанди зброї. Водночас контроль за озброєнням, яке надають  союзники, планують посилити, запевнив він.