Єрмак оцінив імовірність проведення зустрічі "Нормандської четвірки" у 2022 році

Єрмак про зустріч у нормандському форматі у 2022 році: Я оптиміст
Фото: EPA
Україна працює над тим, щоб у 2022 році відбулася зустріч лідерів "Нормандської четвірки". Про це в інтерв'ю "Фокусу", опублікованому 24 грудня, повідомив глава Офісу президента України (ОПУ) Андрій Єрмак.

Журналістка видання запитала Єрмака, якою є ймовірність того, що наступного року відбудеться зустріч у нормандському форматі.

"Я оптиміст. Ми працюємо над цим. Дуже важливою є зустріч лідерів "Люблінського трикутника" та конференція послів у Гуті, де запланована презентація зовнішньополітичної стратегії та будуть поставлені амбітні завдання (інтерв'ю з Єрмаком, імовірно, було записано до 20 грудня. "ГОРДОН"). Визначено [ключовий показник ефективності] kpi всім послам, із ними ведеться активна робота", – зазначив Єрмак.

Глава ОПУ говорив, що розмова президентів України та РФ Володимира Зеленського і Володимира Путіна, відбудеться щойно буде впевненість, що глава Кремля "готовий розмовляти, і буде предмет для розмови".

Зустріч президентів країн "Люблінського трикутника" (Зеленського з главами Польщі Анджеєм Дудою та Литви Гітанасом Науседою) відбулася 20 грудня у державній резиденції "Синьогора" в Івано-Франківській області. Наступного дня Зеленський відкрив конференцію послів України "Дипломатія 30. Стратегія сильної держави".

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" та розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у перемовинах у нормандському форматі відмовляється Росія, кажуть у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ необхідно відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

За словами глави українського МЗС Дмитра Кулеби, Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл переговорів у нормандському форматі.

Зеленський заявляв, що дуже хотів бищоб США приєдналися до перемовин у нормандському форматі щодо ситуації на Донбасі.

Кулеба говорив 14 грудня, що питання приєднання США до участі у нормандському форматі на сьогодні не розглядають. Це підтвердили у Держдепартаменті США.