Канада перекинула в Україну групу спецпризначенців – ЗМІ
Повідомляють, що підрозділи спецпризначенців "розгорнули в Україні на тлі зростання напруження у відносинах між військовим альянсом НАТО і Росією". Останню групу скерували до країни 9 січня.
За даними телеканала, перекидання військовослужбовців – "частина спроби країн НАТО стримати російську агресію в Україні та визначити способи надання допомоги українському уряду". Також до завдання підрозділу, імовірно, входить розроблення планів евакуації з України канадського дипломатичного персоналу "в разі повномасштабного вторгнення".
Канадський уряд та армія офіційно не підтвердили присутності нового контингенту в Україні, лише заявивши, що сили спецоперацій беруть участь у спільних зусиллях Оттави щодо допомоги Києву.
Речниця командування спецоперацій Канади майорка Амбер Біно нагадала, що канадські спецпризначенці проводять навчання, передають інструкторський і лідерський досвід українським колегам із 2020 року.
Проте джерело телеканала стверджує, що новий контингент канадських спецпризначенців не залучено до навчань.
Global News зазначає, що Канада послідовно підтримує Київ у протидії Росії з моменту анексії Криму 2014 року, зокрема надає нелетальне військове обладнання та відправляє ротації із 200 військовослужбовців канадських збройних сил кожні шість місяців для навчання українських силовиків.
На початку грудня 2021 року в Канаді заявляли, що не планують надсилати додаткові сили в Україну на тлі загострення відносин НАТО з Росією.
Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі зараз перебуває з візитом у Києві, вона планує зустрітися з віцепрем'єр-міністеркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольгою Стефанішиною, міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою, а також із військовослужбовцями збройних сил Канади, залученими до операції UNIFIER.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями" та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. Росія, зі свого боку, висунула вимоги щодо гарантій безпеки, серед яких – нерозширення НАТО "у східному напрямку" і відмова від приймання в Альянс держав, які раніше входили до СРСР. За цими вимогами у січні відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ щодо безпеки. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США і НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван заявив 13 січня, що протягом доби Білий дім оприлюднить дані розвідки про плани Росії щодо України. Наступного дня низка західних ЗМІ, зокрема канал CNN та агентство Reuters, повідомили, посилаючись на співрозмовників у Білому домі, що РФ відправила диверсантів на схід України для провокації. Джерело ЗМІ говорило, що диверсанти навчені вести бойові дії в міських умовах.
14 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі повідомила: Росія готує основу для того, щоб мати можливість створити привід для вторгнення, "зокрема через диверсійну діяльність".
Повідомлення про можливі провокації з боку Росії, у яких можуть звинуватити Україну, опублікувала українська розвідка.