Катастрофічні наслідки війни. Human Rights Watch оприлюднила доповідь про права людини в Україні 2022 року

У Human Rights Watch оцінили наслідки війни для мирних жителів України
Фото: EPA
Війна, яку розпочала Росія в Україні, призвела до катастрофічних наслідків для цивільного населення. Про це йдеться у Всесвітній доповіді – 2023 від міжнародної правозахисної організації Human Rights Watch, опублікованій 12 січня.

У 712-сторінковому документі Human Rights Watch аналізує практику дотримання прав людини майже у 100 країнах.

Зазначають, що з моменту вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Організація Об'єднаних Націй повідомила про загибель щонайменше 6919 мирних жителів і понад 11 тис. поранених унаслідок війни в Україні та оцінює фактичні цифри набагато вище. Приблизно 6,5 млн українців є внутрішньо переміщеними особами, а майже 5 млн тікали як біженці до країн Європи. Приблизно 2,8 млн українців перебувають у Росії та Білорусі, у низці випадків проти їхньої волі.

У документі йдеться про те, що російські сили скоїли очевидні воєнні злочини та злочини проти людяності, зокрема тортури, масові страти й насильницькі викрадення. Вони робили невибіркові напади на цивільні райони й неодноразово завдавали ударів по енергетичній інфраструктурі, регулярно залишаючи мільйони мирних жителів без електроенергії, води й тепла в умовах зими. Понад 14 млн українців були змушені покинути свої домівки.

Люди, яких утримували окупанти, повідомляли про побиття, тортури електричним струмом, імітацію страти й занурення у воду, а також про інші тортури та жорстоке поводження. Вони утримували людей у принизливих умовах у підвалах, ямах, котельнях, на заводах, ідеться у звіті.

Human Rights Watch і спостерігачі ООН зафіксували з боку росіян убивства й тортури військовополонених, зокрема тортури, які призвели до смерті. ООН також зафіксувала випадки жорстокого поводження з російськими військовополоненими, яких утримують українські війська.

У грудні 2022 року ООН повідомила, що в період із 24 лютого до 21 жовтня вона задокументувала 86 випадків сексуального насильства, переважно з боку російських сил, зокрема зґвалтування, групові зґвалтування, примус до оголення та примус до публічного роздягання в різних регіонах України і в одному пенітенціарному закладі в Росії. Жінки, зокрема похилого віку, і дівчата становили більшість зареєстрованих жертв і тих, хто вижив. Бойові дії, окупація, переміщення й руйнування медичних служб, а також страх перешкоджали доступу тих, хто вижив, до основних послуг і підтримки.

Російські сили здійснювали цілеспрямовані напади на мирних жителів, які намагалися втекти від бойових дій транспортними засобами.

З лютого російські сили неодноразово проводили непропорційні й невибіркові бомбардування та артилерійські обстріли цивільних районів. Ці атаки зруйнували й серйозно пошкодили будинки, підприємства, школи, медичні установи та інші об'єкти. Пошкоджено більш ніж 2700 навчальних закладів, понад 300 не підлягають ремонту, ідеться у звіті. Ці атаки також уразили багато лікарень, зокрема щонайменше одну дитячу лікарню в Чернігові, пологовий будинок у Харкові та пологове відділення у Вільнянську.

Багато нападів на цивільні райони було скоєно із застосуванням зброї вибухової дії з широким радіусом ураження, зокрема касетних боєприпасів, некерованих авіабомб і керованих ракет. Також широко застосовували протипіхотні наземні міни.

Іноді російські й українські сили використовували школи у військових цілях, що призводило до їхніх атак із боку сил противника. Українські сили кілька разів застосовували касетні боєприпаси в Харківській області по територіях, які перебувають під контролем Росії, зазначено в документі.

Атаки російських військ на енергетичну інфраструктуру України призвели до порушення доступу до електроенергії, тепла та в деяких випадках до водопостачання для мільйонів мирних жителів по всій країні напередодні й під час зимових холодів. Окупанти не давали мирним жителям, які рятувалися від бойових дій у районі Маріуполя на півдні України, доступу на території, контрольовані Україною. Вони змушували багатьох українців залишатися на окупованих Росією територіях або їхати до Росії. У деяких випадках росіяни організовували масові примусові переміщення українців, іноді проти їхньої волі чи без надання будь-якого вибору.

Російські офіційні особи також провели щодо тисяч цивільних осіб, які рятувалися втечею від бойових дій, примусову, каральну та принизливу "фільтрацію", під час якої зібрали багато конфіденційної особистої інформації, зокрема біометричні дані. Невідому кількість людей затримали у процесі фільтрації й, імовірно, утримують у регіонах, які контролює Росія, ідеться у звіті.

ООН і правозахисні організації вказують на невідповідний вплив війни на людей з обмеженими можливостями й людей похилого віку. Деякі з них опинилися в пастці в інтернатних установах, де їхньому життю та здоров'ю загрожує величезний ризик. ООН і групи з прав людини й гуманітарної допомоги також наголосили на невідповідному впливі війни на жінок і дівчаток, зокрема на сім'ї, які очолюють жінки.

"Протягом усієї війни російські війська чинили жахливі злочини в Україні з безсовісною зневагою до життя мирних жителів", – сказала Юлія Горбунова, старша дослідниця Human Rights Watch в Україні.

Контекст:

24 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну. Спочатку, за даними СБУ, він розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився. У квітні росіян вигнали з північних областей, зараз бої тривають на сході й півдні країни.

Станом на 12 січня Офіс генерального прокурора України зафіксував 63 855 злочинів агресії та воєнних злочинів із початку вторгнення Росії в лютому 2022 року.