Катери ФСБ провокували українських моряків в Азовському морі, їх попереджали про готовність застосувати зброю – журналіст

Інцидент, за даними ЗМІ, стався за 25 миль від Керченської протоки
Фото: depositphotos.com (архів)
У ніч на 15 квітня щонайменше п'ять катерів ФСБ здійснювали в Азовському морі погоджені провокаційні маневри щодо трьох українських малих броньованих артилерійських катерів (МБАК) Військово-морських сил України.

Про це, посилаючись на дані джерел моніторингової групи видання BlackSeaNews, у Facebook повідомив головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко.

"Ніч була гарячою. Як мінімум п'ять катерів ФСБ здійснювали узгоджені провокаційні маневри щодо наших трьох МБАКів. Команди подавав корабель берегової охорони РФ №734. Уранці наші всі повернулися. За словами джерел, уночі у відповідь на погрози корабля РФ нашим морякам довелося попереджати про готовність застосувати зброю. Побалакали", – написав він.

За даними Клименка, інцидент стався за 25 миль від Керченської протоки, українські катери супроводжували комерційні судна.

Пресцентр операції Об'єднаних сил у коментарі виданню "ГОРДОН" ні підтвердити, ні спростувати цю інформацію не зміг.

"Усі дані перевіряють", – повідомили там. У Міноборони, Генштабі ЗСУ і ВМС України коментарів не надали.

Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до Російської Федерації не визнають Україна і більшість країн світу.

Після анексії Криму, на сході України Росія розпочала збройну агресію. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що супротивник веде снайперський вогонь. У лютому перший президент України, голова української делегації у тристоронній контактній групі з урегулювання конфлікту на Донбасі Леонід Кравчук заявив, що "перемир'я вже просто немає".

1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Прессекретарка президента України Юлія Мендель розповіла 11 квітня, що цього року вже загинуло 26 українських військовослужбовців, після цього загинуло ще двоє.

Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території завдяки введенню регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За даними Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

Співрозмовники Reuters у Кремлі заявляли, що йдеться про демонстрацію сили, а не про підготовку до широкомасштабних дій. Колишній командувач американської армії в Європі Бен Годжес вважає, що стягування військ може бути "позерством Росії" і "перевіркою" адміністрації нового президента США Джо Байдена.

За даними Головного управління розвідки Міноборони України, станом на 14 квітня РФ стягнула до кордону з Україною не менш як 89 тис. військових, до 20 квітня їхня чисельність зросте до 110 тис.