Кібератаки ефективніші і дешевші за ракетні обстріли, РФ щодня влаштовує понад 10 кібератак по Україні – СБУ

Вітюк: Про більшість кібератак суспільство не знає. Якщо не відбивати їх, наслідки були б украй серйозними
Фото: пресцентру СБУ
Ракетні удари по енергетичних об'єктах України Росія супроводжує кібератаками, щоб завдати максимальних збитків. Про це начальник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк розповів в інтерв'ю Liga.Tech, опублікованому 9 листопада.

"СБУ постійно блокує кібератаки на об'єкти енергетики. Саме ця сфера разом з інфраструктурою та логістикою – пріоритетні цілі для російських спецслужб. Останні обстріли ТЕЦ та ГЕС супроводжувалися кібератаками. У СБУ очікували на такий сценарій, тому жодна з них не була ефективною", – сказав Вітюк.

За його словами, іноді в СБУ є інформація, куди битиме ворог найближчими днями чи тижнями, і її завдання – не допустити цього. Іноді спецслужба пускає ворога хибним слідом, так, що він не може завдати шкоди.

"Про більшість кібератак суспільство не знає, а Росія сьогодні робить у середньому понад 10 кібератак на добу. Якщо не відбивати їх, наслідки були б украй серйозними. За відсутності відповідного захисту кібератаки набагато ефективніші та дешевші за ракетні обстріли. Ракети ж у більшості випадків збиваються або прилітають кудись не туди", – сказав голова департаменту кібербезпеки СБУ.

Він зазначив, що одночасна атака на всі обленерго може вимкнути світло по всій країні, щоб енергетики не змогли перекидати потужності між регіонами. Ворог прагне, щоб Україна залишилася без світла, води, опалення, зв'язку, інтернету, способів оплати.

"Але це вже абсолютно неможливо за такого рівня нашої підготовки та реагування. У найгіршому випадку завдяки кібератаці вони можуть, наприклад, вимкнути електроенергію на 5–10 хвилин або якісь сервіси не працюватимуть протягом нетривалого часу. Ми працюємо, щоб навіть цього не трапилося", – сказав Вітюк.

Контекст:

Із початку повномасштабного вторгнення РФ Служба безпеки України нейтралізує кібератаки на ресурси органів державної влади та військового управління України.

На початку травня в Держспецзв'язку припустили, що російські кібернаступальні операції в Україні, ймовірно, сягнули свого максимуму, але і після цього кібератаки на українські сайти тривали. Зокрема, 16 серпня атаки зазнав офіційний сайт "Енергоатому".

У жовтні, коли Росія активізувала ракетні обстріли та атаки дронів-камікадзе на енергетичну інфраструктуру України, українські енергетичні об'єкти опинилися також під постійними кібератаками, повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Загалом, за інформацією Вітюка, із 24 лютого департамент кібербезпеки СБУ відбив понад 3,5 тис. кібератак на органи влади та критичну інфраструктуру України.

Зі свого боку, українська ІТ-армія регулярно здійснює атаки на ресурси країни-агресора РФ. 1 серпня Мінцифри повідомляло, що українська ІТ-армія від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну атакувала понад 6 тис. російських онлайн-ресурсів.