"Кіборг" Костенко: Росіяни по п'ять снарядів на секунду випускали, а після роботи HIMARS був один снаряд на декілька хвилин – іноді до пів години
"Чому вони стали такими ефективними на початку? Тому що росіяни теж приблизно виміряли дальності нашого озброєння, яке в нас було до цього, і навіть більше. Таке, що ми мали фугасне, – це, мабуть, "Точка-У", яка за своїми характеристиками... Скажімо, мало їх долітало до цілі. Тому що противник умів їх збивати, зокрема засобами ППО. Зокрема, крейсер "Москва" мав можливості, коли прикривав, збивати ці балістичні ракети. Вони від них мали прикриття. Усе, що далі ми мали, – це, мабуть, максимально 60 км або й менше. І вони приблизно так свої склади розмістили", – розповів він.
За словами Костенка, якщо брати південь, то склади росіян розміщувалися у Каховці та Новій Каховці, і вони розуміли, що їм нічого не загрожує. Водночас він зазначив, що військові склади – це тисячі тонн боєприпасів, і їх не можна швидко перенести в інше місце.
"І коли в нас з’явилися HIMARS, вони просто не змогли... У нас уже була до цього інформація. Вони просто не змогли, не встигли їх перемістити в якесь інше місце. І таким чином, уся логістика росіян була знищена. Ми побачили навіть на полі бою, коли щільність вогню була дуже висока, смертельна, а потім, в один час, коли попрацювали HIMARS... Так, вони обстрілювали, не переставали цього робити, але щільність... Ми побачили, що якщо раніше, там, по п’ять снарядів на секунду прилітало, то після цього вже один снаряд на декілька хвилин – іноді, там, до пів години – прилітав. Тобто ми побачили, що в них сталися проблеми. Так само і зараз. Були визначені цілі ще раніше, а коли з’явилося, чим туди дістати, ми туди дістали. Чим дістали – не скажу", – розповів він.
Кіборг "Костенко": Моїх знайомих катували. Брали військові телефони, які видають струм, одягали на вуха, на статеві органи й питали про партизанів і атовців. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Реактивні системи залпового вогню HIMARS, а також аналогічні системи M270 та MARS Україна отримує з початку червня 2022 року. До кінця серпня на озброєнні української армії сумарно було понад 20 одиниць такої техніки, після чого були ще постачання.
За даними на сайті Пентагону, США станом на 3 березня 2023 року зобов'язалися надати Україні 38 HIMARS. Breaking Defens пояснює, що сюди входить 18 HIMARS, які США виділили в межах Ініціативи сприяння безпеці України (це програма USAI, спрямована на тривалу перспективу). У Пентагоні заявляли, що на їх виробництво та постачання знадобиться кілька років. Отже, фактично 2022 року в розпорядженні ЗСУ мало опинитися 20 HIMARS.
Після отримання від західних партнерів сучасної зброї, зокрема американських РСЗВ M270 та HIMARS, ЗСУ регулярно знищують склади боєприпасів загарбників на тимчасово окупованій території, а також казарми, де розміщувалися російські військові. Останнього відомого удару з HIMARS, який призвів до численних жертв серед окупантів, було завдано 31 грудня по Макіївкці Донецької області.
Міноборони України 6 листопада заявило, що росіянам досі не вдалося знищити жодної установки HIMARS. Відтоді офіційної інформації з української сторони про ураження ворогом установок HIMARS також не з'являлося.
Боєприпаси для HIMARS входять до нового пакету військової допомоги, про який США оголосили 3 березня 2023 року.