Кінах: Порошенко у 2014 році був зобов'язаний оголосити воєнний стан у Донецькій і Луганській областях G

Кінах: Порошенко у 2014 році був зобов'язаний оголосити воєнний стан у Донецькій і Луганській областях
Кінах: За світовими стандартами антитерористична операція – це операція, яка триває від кількох годин до кількох діб
Фото: uspp.ua

Те, що Україна до останнього моменту називала трагедію на Донбасі, де залучено збройні сили, антитерористичною операцією, призвело до нерозуміння з боку міжнародної спільноти, заявив в інтерв'ю головному редакторові видання "ГОРДОН" Олесі Бацман колишній прем'єр-міністр України, екс-секретар РНБО Анатолій Кінах. За його словами, оголосити у 2014 році воєнний стан було не правом, а обов'язком президента України Петра Порошенка.

Президент України Петро Порошенко у 2014 році був зобов'язаний оголосити воєнний стан у Донецькій і Луганській областях. Таку думку в інтерв'ю головному редакторові видання "ГОРДОН" Олесі Бацман висловив колишній прем'єр-міністр України, екс-секретар Ради національної безпеки і оборони Анатолій Кінах.

"Можу сказати, що було стратегічною помилкою, коли у 2014 році, уже маючи уявлення про масштаб подій на сході України, не було виконано пакета законів України "Про оборону", "Про національну безпеку", де чітко вказано, що в тих умовах президент був зобов'язаний (це не право, а обов'язок) оголосити воєнний стан як мінімум у двох областях: Донецькій та Луганській", – заявив Кінах.

На запитання, хто мав оголосити воєнний стан, колишній прем'єр відповів: "Порошенко. До того часу він уже був президентом".

"Закон "Про оборону" чітко передбачає створення ставки верховного головнокомандувача в Генеральному штабі, формується чітка вертикаль, Збройні сили України мають відповідні повноваження для проведення операцій із захисту територіальної цілісності, передбачає жорсткий контроль за адміністративними кордонами, щоб це не поширювалося на інші території України, координацію силових структур, роботу щодо державного кордону за участю Збройних сил України, а не тільки прикордонників. Те, що цього не було зроблено і ми пішли в цю імітацію... Не хотів би нагадувати, але за світовими стандартами антитерористична операція – це операція, яка триває від кількох годин до кількох діб. Звільнили заручників, знищили терористів – доповіли про виконання", – продовжив Кінах.

За його словами, "те, що ми до останнього моменту називали трагедію на сході, де залучені збройні сили з усіх сторін, включно з російськими, антитерористичною операцією – це, безумовно, не просто імітація, а найбільша трагедія, яка призвела до того, що світ нас не розуміє".

"Україна постійно вказує на агресію, але водночас не проводить необхідних процедур, щоб чітко визначити статус цієї військової трагедії", вважає колишній прем'єр-міністр.

Кінах: Я казав Лазаренкові: "Павле, тебе погубить твоє провінційне жлобство". Читайте повний текст інтерв'ю

Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.

13 квітня 2014 року в Донецькій області почалася антитерористична операція. Відповідне рішення цього дня ухвалила Рада національної безпеки і оборони.

У червні 2017 року секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Турчинов заявив, що військові дії на Донбасі переросли формат АТО як за тривалістю, так і за масштабами, і в зв'язку з цим необхідно перейти до нового формату захисту України від російської агресії.

18 січня 2018 року Верховна Рада ухвалила закон "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях". Згідно з документом, межі та перелік територій, тимчасово окупованих у Донецькій і Луганській областях, визначає президент України. Він же призначає командувача Об'єднаних сил, які буде залучено до заходів із гарантування національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ на Донбасі.

У лютому Порошенко говорив, що тільки пряме вторгнення російської армії завадило повністю і успішно завершити АТО.