Китай має розмовляти з Україною, якщо хоче миру – генсек НАТО

Столтенберг: Це Україна вирішуватиме, які умови можуть бути прийнятними для мирних рішень
Фото: EPA
Китай має розмовляти з Україною, якщо хоче завершення війни, розв'язаної проти неї Росією. Про це заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг 21 березня на брифінгу у Брюсселі, пише "Інтерфакс-Україна".

Столтенберг коментував запропонований Китаєм "мирний план".

"Це Україна вирішуватиме, які умови можуть бути прийнятними для мирних рішень. Тому Китай має почати розуміти українське бачення й почати говорити безпосередньо з президентом [Володимиром] Зеленським, якщо вони хочуть бути серйозними щодо миру", заявив генсек НАТО.

Він наголосив, що Китай не засудив незаконної війни Росії проти України.

"Сказавши це, я схвалюю будь-які ініціативи і плани, які можуть привести до сталого миру. Китайські мирні пропозиції містять позитивні аспекти, які я підтримую, наприклад, щодо ядерної безпеки, захисту цивільних і те, що в них наголошують на принципі суверенітету і територіальної цілісності. Будь-які мирні ініціативи для України мають базуватися на цих принципах, на повазі до територіальної цілісності та суверенітету України. Це також головний елемент мирного плану Зеленського", сказав Столтенберг.

Контекст:

Китай із початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

24 лютого, у річницю повномасштабного вторгнення Росії в Україну, було оприлюднено документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів. Позицію КНР на Заході зустріли зі скептицизмом з огляду на дипломатичну підтримку Китаєм Росії.

Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а із частиною Київ не погоджується. Президент вважає, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, і "виступати за гарантії безпеки". Зеленський також заявив, що планує зустрітися із Сі Цзіньпіном.

У Кремлі сказали 27 лютого, що "з великою увагою" поставилися до "мирного плану" Китаю, але передумов до миру не бачать.

20 березня голова КНР Сі Цзіньпін приїхав до РФ із державним візитом, який триватиме три дні. "Российская газета" опублікувала його статтю, у якій голова КНР заявив, що запропонований Пекіном "мирний план" відбиває "єдність поглядів світової спільноти на подолання української кризи".

The Wall Street Journal повідомила, що після зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним глава Китаю планує поговорити із Зеленським.