Китай прогнозує закінчення війни в Україні влітку 2023 року
Китай офіційно оприлюднив свій "мирний план" із 12 пунктів 24 лютого – рівно за рік після початку воєнного вторгнення Росії. У пропозиції закликали до якнайшвидшого припинення вогню й до відновлення переговорів обома сторонами для мирного врегулювання.
Видання пише, що причиною зміни позиції Китаю, яка донедавна була пасивною, міг стати грудневий звіт Академії військових наук, котра підпорядковується безпосередньо Народно-визвольній армії і регулярно дає рекомендації і звіти Центральному військовому комітету Комуністичної партії. Її очолює чиновник на рівні кабінету міністрів, ідеться у статті.
Згідно з джерелами, наближеними до китайського уряду, у грудні академія завершила симуляцію війни в Україні, яка засвідчила, що війна закінчиться приблизно влітку 2023 року. За версією китайців, Росія "візьме гору". У доповіді йдеться про те, що й російська, й українська економіки будуть занадто виснаженими, щоб продовжувати війну після літа.
Nikkei припускає, що цілком імовірно, що результати змістили на користь Росії, щоб догодити керівництву Китаю, яке схиляється до Москви. Водночас, почувши прогноз, Пекін підготував мирну пропозицію до річниці війни. Вона спрямована на досягнення трьох цілей, включно з поновленням відносин з Європою і прагненням зберегти дружні відносини з Україною, зазначає видання.
"Разом з Росією ми не можемо дозволити собі втратити Україну", – сказало джерело в китайському уряді. "Мирний план" містить положення щодо відновлення економіки. На думку видання, це свідчить про те, що Китай уже розглядає імовірність економічної допомоги.
Контекст:
Китай з початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
Президент України Володимир Зеленський говорив, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, і "виступати за гарантії безпеки".
18 лютого глава канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Ван І розповів главі МЗС України Дмитрові Кулебі про основні позиції "мирного плану" КНР. Кулеба зазначив, що Україна ще чекає на документ із повним текстом плану.
24 лютого оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який містить 12 пунктів. Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі відповідає інтересам України, а з частиною Київ не погоджується. Водночас планом Зеленський документ не вважає, за його словами, ідеться про "думки" Китаю щодо врегулювання.
Кулеба заявив, що щонайменше один із пунктів документа – пов'язаний із санкціями – не відповідає інтересам України.