Китай в обіймах Росії – це ризики, що буде третя світова – Зеленський
Журналістка зазначила, що в цьому документі не йдеться про виведення російських військ з України, і запитала, чи можна у зв'язку із цим вважати позицію Китаю "мертвонародженою пропозицією".
Зеленський зазначив, що не вважає пропозицією цю позицію.
"Я вважаю, що суб'єктом й ініціатором будь-яких мирних ініціатив може бути тільки та держава, на території якої відбувається війна. Тому ми зробили свою пропозицію. Запропонували формулу миру. Мені здається, що це був погляд Китаю й важливий сигнал, що вони збираються брати участь у цій тематиці. Поки що я сприймаю це як сигнал. Я не знаю, що буде далі. Це залежить від наступних кроків", – пояснив він.
Президент України висловив сподівання, що "Китай буде на боці справедливого миру, а отже – на нашому боці".
"Я дуже хочу вірити, що Китай не буде постачати зброю Росії. І для мене це дуже важливо, це пункт номер один. І я так живу, говорю і роблю все, щоб не допустити цього. Краще – там, де зараз Китай, ніж в обіймах із РФ. Тому що це нечесно, несправедливо і це ризики, що це буде третя світова. Тому тут і питання в тому, ми повинні говорити тільки тоді, коли ми побачимо конкретні кроки. Зараз я побачив думку. Якщо там немає того змісту, який я для себе вважаю найголовнішим – це повага до територіальної цілісності, це означає виведення всіх російських військ, – значить, цей пункт нам не підходить у тому сенсі, в якому він зараз сформульований", – резюмував він.
Контекст:
Китай з початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватись нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.
30 грудня 2022 року під час переговорів через відеозв'язок із главою КНР Сі Цзіньпіном президент РФ Володимир Путін заявив, що Росія й Китай розвиватимуть "військове та військово-технічне співробітництво".
За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України. Телеканал CNN із посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених із даними розвідки, повідомив 18 лютого, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції у підтримці Китаєм російських збройних сил, і є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії, не будучи спійманим. Держсекретар США Ентоні Блінкен застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обході західних санкцій.
Президент України заявив в інтерв'ю, опублікованому 19 лютого, що поки не зафіксовано випадків надання Китаєм Росії зброї. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю, опублікованому 23 лютого, зазначив, що Альянс бачить ознаки підготовки Китаю до надання Росії зброї.
МЗС Китаю заявило, що КНР не розглядає можливість передання летальної зброї Москві для використання у війні проти України.
Зеленський говорив, що Китай має "підтримати формулу миру", яку пропонує Україна, й "виступати за гарантії безпеки".
18 лютого глава канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Ван І розповів главі МЗС України Дмитрові Кулебі про основні позиції "мирного плану" КНР. Кулеба зазначив, що Україна ще очікує на документ з повним текстом плану.
24 лютого оприлюднили документ "Позиція Китаю щодо політичного врегулювання кризи в Україні", який складається з 12 пунктів. Зеленський сказав, що частина пунктів у цьому документі збігається з інтересами України, а з частиною Київ не згоден.