Клімкін заявив, що на Донбас потрібно ввести понад 15 тис. миротворців
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін зазначив, що дуже скептично ставиться до можливості участі представників країн СНД у миротворчій місії ООН на Донбасі.
На Донбас потрібно ввести понад 15 тис. миротворців ООН, сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін в інтерв'ю "ВВС Україна".
"Нам потрібна достатня кількість. Це означає, що миротворці реально мають контролювати всю територію окупованого Донбасу. Я вважаю, що, за попередніми оцінками, це має бути понад 15 тис. А скільки точно – ми будемо погоджувати разом із ООН і партнерами, які увійдуть до складу місії. Але це не може бути дві чи чотири тисячі", – зазначив він.
Він додав, що миротворці повинні будуть контролювати процес відведення озброєнь.
"Але потім виникає питання – хто буде виконувати поліцейські функції. Тобто нам потрібна військова компонента, нам потрібна поліцейська компонента, а також цивільні, які будуть поступово перебирати на себе управління територією. Тому, звичайно, на окупований Донбас 500 поліцейських замало", – наголосив міністр.
Він зазначив, що до складу миротворчої місії не повинна входити Росія.
"Ми знайдемо достойних миротворців. Ми вже зі всіма розмовляли, і не тільки в Європі. Наприклад, із японцями. Вони відомі миротворці в різних регіонах світу, вони дуже надійні. Я запитував міністра закордонних справ Японії, і він сказав, що ми можемо це розглянути. Але спочатку потрібно розуміти, яка це буде місія", – сказав Клімкін.
Міністр заявив, що дуже скептично ставиться до можливості участі в миротворчій місії представників країн СНД.
"Я не виключаю якоїсь їх дуже обмеженої ролі", – сказав він.
5 вересня 2017 року президент РФ Володимир Путін заявив, що присутність миротворців ООН пішла б на користь урегулюванню конфлікту на сході України. Він висловився за те, щоб миротворчі війська розміщувалися на лінії зіткнення сторін і "на жодних інших територіях".
11 вересня у розмові з канцлером Німеччини Ангелою Меркель Путін припустив, що озброєна місія ООН може бути в районі конфлікту на Донбасі не тільки на лінії зіткнення. На його думку, вона має охороняти спеціальну моніторингову місію ОБСЄ.
28 жовтня спецпредставник Держдепартаменту США щодо України Курт Волкер назвав критично важливим передання українсько-російського кордону в зоні АТО під контроль миротворців.
31 жовтня міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що миротворці ООН, про яких говорив Волкер, стануть "окупаційними силами".
18 лютого 2018 року міністр оборони Швеції Петер Гульквіст заявив, що його країна готова сприяти миротворчій місії ООН, яку може бути розгорнуто в Україні. Швецію як державу, що не є членом НАТО, було запропоновано як можливу провідну державу у миротворчій місії для Донбасу у доповіді на замовлення колишнього генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена, яку презентували найвищим посадовим особам на Мюнхенській конференції з безпеки.
Згідно з доповіддю ООН, слід розглянути питання про розгортання на Донбасі місії, яка налічує приблизно 20 тис. військовослужбовців із країн, що не входять у НАТО, і 4 тис. поліцейських.