"Коли ми хотіли вийти, навколо школи стояли танки". Нова історія в музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова

Ангеліна з Харкова: Я не хотіла йти в підвал. Мені здавалося, що там буде жахливо
Фото: civilvoicesmuseum.org
Школярка з Харкова Ангеліна після повномасштабного вторгнення РФ в Україну бачила танки окупантів у дворі своєї школи, ходила по воду під обстрілами й ночувала в холодному підвалі. Свою історію вона розповіла музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова.

За словами Ангеліни, коли вранці 24 лютого мати розбудила її і сказала, що Росія напала на Україну, вона думала, що це відбувається уві сні.

"Я не хотіла йти в підвал. Мені здавалося, що там буде жахливо. Ми обійшли багато різних підвалів, а потім знайшли один шкільний. Там було дуже холодно, але краще, ніж в інших", – розповідає дівчинка.

У підвалі Ангеліна та її мама просиділи до пізнього вечора, а потім залишилися ночувати, зробивши місце для сну зі стільців і дощок.

"Якось у нас закінчилася питна вода. Ми пішли її набирати – і тоді почали стріляти. Ми зайшли у шкільний підвал. Із собою майже нічого не було. Коли ми хотіли вийти, щоб хоча б узяти їжу чи ковдру, навколо школи стояли танки. Ми не могли там пройти. Тоді мені було найстрашніше", – згадує Ангеліна.

Наразі героїня історії разом із сім'єю перебуває в Ужгороді. Після пережитого Ангеліна побувала на психологічній реабілітації в дитячому таборі Фонду Ріната Ахметова.

"Я б хотіла передати вдячність Фонду Ріната Ахметова, тому що тут мене підтримали й допомогли позбутися деяких проблем. У нас були вправи, які мене заспокоювали: коли я чогось боялася, я їх робила. Мені це допомагало", – зазначила вона.

Контекст:

Музей "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова – це найбільший у світі архів історій мирних жителів України, які постраждали від війни. Архів налічує вже понад 50 тис. розповідей людей.

Розповісти свою історію можна так: написати її на своїй Facebook-сторінці з хештегами #Голоси_Мирних, #розкажіть_свою_історію й запросити друзів та рідних приєднатися; відвідати портал музею й натиснути "Розповісти історію"; зателефонувати на безплатну гарячу лінію за номером 0-800-509-00.

У листопаді музей запустив серію подкастів з інтерв'ю відомих українських та іноземних істориків, мислителів і художників.