Колишній заручник "ЛНР" Овчаренко: Думаю, про тортури треба розповідати, інакше люди думають, що ми сиділи на курортах
Звільнений із заручників бойовиків "ЛНР" Владислав Овчаренко розповів, що найважче в полоні – думка, що "про тебе всі забули і ти нікому не потрібен".
Звільнений із заручників бойовиків "ЛНР" Владислав Овчаренко вважає, що не треба замовчувати про тортури, які терористи застосовують до українських заручників. Про це він сказав в інтерв'ю "Громадському".
За словами Овчаренка, він почувається "чудово", зараз перебуває в лікарні "Феофанія".
"Я тут тому, що після "МГБ" ("міністерство держбезпеки ЛНР". – "ГОРДОН") у мене сильно впав зір – далися взнаки струси мозку. А в мене їх було два: одного разу на мені стілець зламався. Гадаю, про це все (про тортури. – "ГОРДОН") треба розповідати, бо люди думають, що ми сиділи на курортах, у Буковелі чи ще десь там. Насправді всі, хто потрапляють у полон "ЛНР", спочатку сидять на спецізоляторі "МГБ". Це в колишній будівлі СБУ, в підвальному приміщенні. Там і нас тримали, для допитів виводили нагору, а там вже були побиття і катування. Усі люди через це проходять. Перший етап – це катівня, а коли нас перевели в СІЗО, вже полегше стало", – розповів він.
За словами Овчаренка, у СІЗО терористів є українці, яких утримують за такими самими звинуваченнями, як і його, але про них ніхто не знає.
"Я хочу писати заяви в поліцію, щоб принаймні цих людей подати в розшук. Я знаю одного чоловіка, він зі мною разом потрапив у "МГБ". Йому конче потрібна психологічна допомога. Він повністю зламався... У СІЗО також спецпризначенці заходять і б'ють усіх, не лише "укропів", а й "ЛНРівців" теж. Потрібно, щоб їх почали шукати. Я виходитиму на людей, щоб їх підтвердили і почали витягувати", – розповів Овчаренко.
За його словами, найважче в полоні – думка, що "про тебе всі забули і ти нікому не потрібен".
"Ти сам із собою граєш у таку собі російську рулетку. Або зламаєшся, або не зламаєшся. Я бачу, що частина людей, які сюди повернулися, не зламалися. А є люди, які замкнулися в собі і не виходять зі своїх палат, тут у "Феофанії", – заявив фанат "Зорі".
Овчаренко додав, що не замислювався, чи потрібна йому психологічна допомога.
"Нас постійно тягають по брифінгах і прес-конференціях, у нас немає часу навіть подумати про себе. Але почуваюся я чудово", – розповів він.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей.
5 листопада 2016 року представники так званого міністерства держбезпеки терористичної організації "ЛНР" заявили про затримання в Луганську "лідерів підпільного неонацистського угруповання". Бойовики звинуватили Овчаренка й Ахмерова в шпигунстві. Затримані нібито були завербовані співробітником Головного управління розвідки Міністерства оборони України з позивними Великий і Злий. Пізніше Овчаренка засудили до 17 років в'язниці за шпигунство.
27 грудня на Донбасі відбувся обмін утримуваними особами. За даними Генеральної прокуратури, Україна обміняла 233 затриманих на 73 українських заручників.
Серед тих, хто вийшов на свободу, – Овчаренко, Ахмеров, блогер Едуард Неделяєв, учений-релігієзнавець Ігор Козловський, українські військові Валентин Богдан, Олексій Кириченко та Євген Чуднєцов.
Голова Служби безпеки України Василь Грицак зазначив, що бойовики "ЛДНР" продовжують утримувати 103 українців.