Команда Міжнародного кримінального суду оглянула місце удару РФ авіабомбами по Сумах, де загинуло 14 цивільних
Команду МКС очолює спеціалістка із судової археології та антропології Керолайн Баркер, команду супроводжували керівництво і прокурори обласної прокуратури.
"Під час візиту фахівці МКС побували в громадах Охтирського й Роменського районів, де були задокументовані злочини стосовно мирних осіб і об'єктів цивільної інфраструктури. Вони оглянули приватні будинки в Сумах, на які окупанти скинули дві авіабомби, що призвело до загибелі 14 цивільних осіб, серед яких четверо дітей", – ідеться в повідомленні.
В Офісі генпрокурора зазначили, що зібрані під час візиту докази необхідні для того, щоб довести провину і притягнути до відповідальності всіх, хто скоїв воєнні злочини.
Росіяни скинули кілька авіабомб на Суми 7 березня 2022 року. Вони влучили у приватний сектор. За інформацією ОВА станом на 9 травня, унаслідок авіаудару 22 особи, включно із трьома дітьми, загинули, ще вісьмох, зокрема п'ятирічну дівчинку, було поранено.
Контекст:
Українська влада заявила, що домагатиметься притягнення РФ до відповідальності за воєнні злочини. Президент України Володимир Зеленський пообіцяв, що Україна "дістане кожного" воєнного злочинця із РФ.
Вторгнення Росії в Україну й пов'язані з ним злочини розглядають у трьох міжнародних судах: у Міжнародному суді ООН, Міжнародному кримінальному суді та Європейському суді із прав людини. Міжнародний кримінальний суд займається воєнними злочинами, злочинами проти людяності й геноциду.
Прокурор МКС Карім Хан особисто ініціював розслідування про вторгнення РФ в Україну. Він зазначив, що Україна не може зробити цього, оскільки не є державою – учасницею Римського статуту МКС, і 3 березня 2022 року повідомив про початок розслідування. У зв'язку із вторгненням Росії в Україну до МКС звернулося понад 40 країн.
31 травня Хан анонсував відкриття офісу МКС в Україні. В Україну приїхала група із 42 міжнародних слідчих, криміналістів та персоналу підтримки МКС. Це найбільша кількість експертів, яку відрядив Міжнародний кримінальний суд за весь час його існування, наголосив Хан.
Хан кілька разів приїжджав в Україну. Він повідомив, що зібрано тисячі доказів воєнних злочинів російської армії в Україні.
На початку жовтня МКС дістав повноваження самостійно вести слідство на території України.