Команда Трампа переглядає підхід до України – FT

У Трампа ще немає плану врегулювання війни, але підтримка України триватиме після його інавгурації 20 січня, вважає FT
Фото: EPA

Команда обраного президента США Дональда Трампа переглядає підхід до війни в Україні, його адміністрація, імовірно, і далі підтримуватиме Україну. Про це Financial Times (FT) повідомила 9 січня.

Те, що обраний президент відклав свою передвиборчу обіцянку завершити війну країни-агресора Росії проти України за "24 години" на кілька місяців, у Європі сприймають як знак того, що за його адміністрації підтримка Києва триватиме й надалі, йдеться у статті.

За словами двох неназваних європейських посадовців, яких цитує видання, під час нещодавніх переговорів із командою Трампа стало відомо, що в них ще немає плану врегулювання війни, але підтримка України триватиме після його інавгурації 20 січня.

Один із посадовців наголосив, що команда Трампа бажає "мати вигляд сильної, тому вони переглядають підхід до України", а також боїться порівняння з "катастрофічним виведенням" військ США з Афганістану за час президента США Джо Байдена, розповідає FT.

Видання додає, що європейські лідери й чиновники переконують Трампа і його команду, що продовження військової допомоги США потрібне для того, щоб зміцнити позицію Києва на переговорах і допомогти залучити Москву до переговорного процесу.

Журналісти повідомили, що, зокрема, прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, яка зустрічалася із Трампом минулого тижня, на пресконференції 9 січня відкинула ймовірність того, що Вашингтон "відмовиться" від підтримки України, і додала, що обраний президент зміг поєднати дипломатію і стримування.

Мелоні заявила, що Україні мають надати конкретні гарантії безпеки в межах потенційної дипломатичної угоди про завершення активного конфлікту, зазначили автори статті.

Західні чиновники, включно з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, наголошують на важливості для Трампа забезпечити "мир через силу" в Україні, уникаючи поразки Києва, яка могла б підштовхнути Путіна і його союзників у Китаї, Ірані й Північній Кореї до активніших дій, повідомляла Financial Times минулого місяця.

Контекст:

Трамп неодноразово говорив, що в разі обрання його главою держави він закінчить війну Росії проти України до інавгурації в січні 2025 року (також він стверджував, що може домовитися про закінчення війни за добу). Водночас республіканець ніколи не деталізував свого плану, заявляючи лише, що досягне прямих переговорів між керівництвом РФ і Україною.

WSJ із посиланням на три джерела в оточенні Трампа писала, що один із запропонованих йому планів передбачає зобов'язання Києва не вступати в НАТО протягом щонайменше 20 років. Водночас США й надалі постачатимуть Україні озброєння для захисту від РФ. Такий договір передбачає фіксацію фактичної лінії фронту і згоду обох сторін на демілітаризовану зону на 800 миль (1287 км) із розміщенням там миротворців, але без участі військових США. Видання зазначало, що Трамп ще не визначився зі стратегією війни в Україні.

Після зустрічі із президентом України Зеленським і президентом Франції Еммануелем Макроном у Парижі обраний президент США заявив, що Україна хоче укласти угоду й зупинити війну з РФ. Він закликав Київ і Москву до переговорів і припинення вогню. Зеленський назвав розмову доброю, але наголосив, що війну "не закінчити просто папірцем і кількома підписами". Україна, за його словами, розраховує на США в цьому питанні.

9 січня міністр закордонних справ Девід Леммі, якого цитує The Guardian, заявив, що Трамп поступово відмовляється від своїх заяв про закінчення війни в Україні протягом доби, окреслюючи вже інші строки.