Компанія Курченка стала єдиним постачальником вугілля з ОРДЛО до Росії – ЗМІ

За даними української влади, Курченко набув громадянства Росії
Фото: korrespondent.net

Компанія "Внешторгсервис" узяла на себе управління вугільними і металургійними підприємствами на окупованих територіях Донецької і Луганської областей, водночас фірма "Газ-Альянс", підконтрольна українському бізнесменові Сергію Курченку, відповідальна за збут їхньої продукції, повідомляє РБК.

Компанія "Газ-Альянс" українського бізнесмена-втікача Сергія Курченка стала єдиним постачальником вугілля з окупованих окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) до Росії, повідомляє 22 березня РБК.

Як розповів агентству "депутат народної ради "ДНР" Владислав Бриг, "Газ-Альянс" "призначено єдиним постачальником вугілля". Джерело в керівництві вугільної компанії "Ровенькиантрацит", підконтрольної бойовикам "ЛНР", також підтвердило РБК, що вивезення вугілля передали винятково пов'язаним із Курченком структурам.

За словами Брига, "це все роблять у межах роботи "Внешторгсервиса" щодо підприємств, які перейшли під державне управління". За його словами, компанія "Внешторгсервис" узяла на себе управління вугільними і металургійними підприємствами на окупованих територіях Донбасу, а "Газ-Альянс" відповідає за збут їхньої продукції. Бриг додав, що "це абсолютно гуманітарний неприбутковий проект".

Ще один співрозмовник агентства розповів, що вугільні трейдери склали проект звернення на ім'я президента Росії Володимира Путіна, глави уряду РФ Дмитра Медведєва, директора ФСБ і генпрокурора Росії про передання структурам Курченка монополії на експорт донецького вугілля. За його словами, трейдери незадоволені новою схемою постачань, адже зазнають багатомільйонних збитків.

У документі йдеться, що 14 березня 2018 року міністерство економічного розвитку Росії надіслало телеграму "РЖД Логистике", у якій повідомляє про заборону вивозити вугілля з Донбасу для всіх компаній, за винятком "Газ-Альянса". Водночас у прес-службі міністерства економічного розвитку РФ на запит РБК про надання "Газ-Альянсу" статусу ексклюзивного постачальника вугілля з Донбасу повідомили, що "це питання не входить у сферу діяльності відомства, у нас є тільки міжвідомча комісія, яка займається гуманітарною допомогою".

Компанію "Внешторгсервис" зареєстровано у Південній Осетії, її генеральним директором є Володимир Пашков, який раніше обіймав посаду віце-губернатора Іркутської області, повідомляє РБК.

Один із колишніх ватажків бойовиків "ДНР", екс-глава "Радбезу ДНР" Олександр Ходаковський писав у листопаді 2017 року у Facebook, що "оперативний контроль над "Внешторгсервисом" було передано в руки Сергію Курченку, який опинився в Росії, але не порвав з Україною, судячи з повернення йому одеських активів і численних комерційних операцій".

"Внешторгсервис" і "Газ-Альянс" потрапили під санкції США у січні 2018 року, а санкції проти самого Курченка, який контролює "Газ-Альянс", ввели у 2015 році. "Внешторгосервис" навесні 2017 року почав експлуатацію українських підприємств, зокрема вугільних шахт на окупованому Донбасі. Його партнером є компанія "Газ-Альянс", яка допомагає експортувати вугілля в Європу, стверджують у міністерстві фінансів США.

Представник Курченка не відповів на запит РБК щодо ситуації, яка склалася.

Щодо бізнесмена-втікача в Україні розслідують кілька кримінальних проваджень, його оголошено у міжнародний розшук.

20 лютого 2018 року генпрокурор України Юрій Луценко повідомив, що обвинувачення оцінює збитки від діяльності Курченка в 5,3 млрд грн. Українська влада стверджує, що Курченко набув громадянства РФ.

Генеральна прокуратура України клопотала про спеціальне досудове розслідування щодо Курченка, 7 березня стало відомо, що Печерський суд задовольнив клопотання.

Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України та проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей.