Кравчук не відкидає повного розриву дипломатичних відносин із Росією
"Уявіть собі, завтра Росія відмовляється брати участь у нормандському і мінському форматах, тоді негайно постає питання розриву дипломатичних відносин. Негайно, на другий день", – підкреслив Кравчук.
За його словами, сьогодні українська сторона має використовувати всі можливості для зупинення війни на Донбасі й повернення Криму до складу України.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.
У лютому 2014 року, під час Революції гідності, Михайла Зурабова, який працював послом РФ в Україні із 2009 року, відкликали до Москви для консультацій. Україна відкликала свого тодішнього посла у РФ Володимира Єльченка в березні 2014 року. Відтоді країни не призначали нових послів.
Деякі народні депутати України, серед яких представники партії "Слуга народу", 19 квітня закликали президента Володимира Зеленського розірвати дипломатичні відносини із РФ. Вони підкреслили, що "дії Росії становлять екзистенційну загрозу для України".
Наприкінці березня – на початку квітня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку у Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною.
30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території завдяки введенню регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб.
Чисельність російських військ на кордоні з Україною і в окупованому РФ Криму сягнула 150 тис., заявив верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель 19 квітня, згодом цифру скорегували до 100 тис.
Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія за три тижні перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучили до навчань, які завершать протягом 14 днів.
22 квітня Шойгу повідомив, що "всіх встановлених цілей досягнуто" й із 23 квітня Росія розпочне виведення військ у пункти постійної дислокації. Однак частина військ і техніки залишиться на полігоні у Воронезькій області.
Група незалежних російських розслідувачів Conflict Intelligence Team (CIT), яка відстежувала перекидання російських військ до кордонів України, 23 квітня повідомила, що загроза введення російських військ в Україну зберігається.