Кулеба: Португалія приєдналася до авіаційної коаліції, готова тренувати українських пілотів і механіків
Про це він сказав за підсумками переговорів у Лісабоні з міністром закордонних справ Португалії Жуаном Кравіньйо й міністеркою оборони Еленою Каррейраш, повідомляє пресслужба МЗС.
На зустрічі Кулеба "висловив вдячність уряду Португалії за рішення приєднатися до авіаційної коаліції шляхом тренування українських пілотів і механіків на бойових літаках західного типу", ідеться у повідомленні.
Під час переговорів глава української дипломатії розповів португальським партнерам про ситуацію на фронті, наголосив на воєнних потребах України для ефективної оборони і контрнаступу, приділив особливу увагу українській формулі миру та важливості її підтримки, зокрема, країнами Глобального Півдня.
Міністр також наголосив на важливості ухвалення лідерами НАТО політичного рішення щодо визначення алгоритму вступу України в НАТО. Глави МЗС України і Португалії скоординували позиції у контексті підготовки до саміту НАТО у Вільнюсі.
"Португальська сторона підтвердила готовність надалі підтримувати Україну на її шляху до членства в Європейському союзі", – зазначили у МЗС України.
Міністри також обговорили притягнення Росії та її керівництва до відповідальності за злочини проти України, зокрема, створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії.
У лютому прем'єр-міністр країни Антоніу Кошта заявив, що Португалія не зможе надати Україні винищувачі. Політик наголошував, що країна не має побоювань у цьому питанні, але вона не може відмовитися від жодного з власних літаків – усі винищувачі F-16, які є в Португалії, уже залучено до зобов'язань із країнами НАТО.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу з початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізували останніми місяцями.
Наприкінці березня глава Пентагону Ллойд Остін припустив передання Україні винищувачів F-16, але не на поточному етапі війни.
15 травня уряд Великобританії повідомив, що влітку 2023 року країна розпочне навчальну місію для українських пілотів. Прем'єр Великобританії Ріші Сунак сказав, що Лондон буде головним партнером України у формуванні авіаційної коаліції.
Того самого дня президент Франції Еммануель Макрон заявив, що українські пілоти навчатимуться на французьких Mirage 2000. Постачати бойові літаки Україні Франція, за його словами, поки не планує.
За словами президента України Володимира Зеленського, створення авіаційної коаліції підтримало вже три країни – крім Великобританії та Франції, це Нідерланди. Готовність навчати українських пілотів також висловила Бельгія.
Президент США Джо Байден 19 травня заявив лідерам країн "Великої сімки", що США підтримають спільні зусилля із союзниками й партнерами щодо навчання українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно з F-16, повідомив CNN. Зеленський подякував Байдену за підтримку США міжнародної "коаліції винищувачів".