Кулеба про спецтрибунал для Росії: Ідеться про рішення, де буде зафіксовано, що Путін є злочинцем. Нашим партнерам страшнувато

Кулеба: Є проблема інституційного егоїзму й у питанні Міжнародного кримінального суду, й у питанні створення спецтрибуналу
Фото: ЕРА
Щоб створити спеціальний трибунал щодо злочинів російської агресії проти України, необхідно подолати дві перешкоди, повідомив глава МЗС України Дмитро Кулеба. Про це він розповів в інтерв'ю "Укрінформу", опублікованому 3 серпня.

Журналісти запитали, чи реально з нинішніми настроями партнерів України в Європі реалізувати ідею спецтрибуналу для керівництва Росії за воєнні злочини в Україні.

"Тема трибуналу – це оголений нерв. Будь-яку позицію, у принципі, можна якось закамуфлювати чи розмити. Але незалежно від того, підтримуєш ти трибунал чи не підтримуєш, ти розумієш, що йдеться про юридичне рішення, де буде зафіксовано, що [президент РФ] Володимир Путін є злочинцем і несе відповідальність за накази, у результаті яких загинули десятки тисяч людей. Не буду приховувати, тут їм страшнувато з різних причин", – сказав Кулеба.

Однією з таких причин він назвав "політичну", зазначивши, що "практика судити лідера іншої держави дуже хитка". Міністр нагадав, що з 1945 року було всього два такі трибунали – Нюрнберзький і процес у справі югославського й сербського політика Слободана Мілошевича.

Він також зазначив, що "є клуб фанатів Міжнародного кримінального суду", до якого Україна також належить. У статуті МКС написано, що одним зі злочинів, за які він може судити, є агресія. Але на практиці, за словами Кулеби, МКС із юридичних причин не може застосувати цю статтю безпосередньо до випадку України та Росії.

"Наші партнери кажуть: "Не треба створювати трибунал, тому що у нас є МКС, не можна створювати йому альтернативу". А ми кажемо: "Чекайте, що важливіше – інтереси МКС, який не хоче ніяких тимчасових альтернатив собі, чи справедливість, заради якої МКС існує?" Тут у них виникає ступор, тому що вони і за справедливість, і за МКС. Коротше кажучи, є проблема інституційного егоїзму й у питанні Міжнародного кримінального суду, й у питанні створення спецтрибуналу", – пояснив глава МЗС.

Щоб створити спеціальний трибунал, треба подолати ці перешкоди, зазначив Кулеба. Він наголосив, що Україна веде цю роботу, і, на його думку, результат буде.

"Ми закликаємо всі держави та організації підтримати створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Цей злочин відбувся, а значить, за нього має бути покарання", – резюмував він.

Контекст:

Необхідність створення спецтрибуналу для РФ підтримали ПАРЄ, Європарламент і парламентські асамблеї НАТО та ОБСЄ, повідомляв Кулеба. За його словами, Україна пропонує покласти в основу майбутнього спецтрибуналу п'ять параметрів.

Про необхідність створення спеціального трибуналу для РФ говорив і президент України Володимир Зеленський. Він також розповів, що із 24 лютого до 14 липня в Україні зареєстрували понад 34 тис. злочинів, пов'язаних з агресією РФ.