Ландсбергіс: Мені незрозуміла дискримінація. Українських дітей можна вбивати, а натовських – не можна?
Литовський політик, мистецтвознавець, публіцист, ексглава Сейму Литви Вітаутас Ландсбергіс в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розкритикував країни Заходу за недостатню допомогу Україні у протистоянні російській агресії.
"Мені боляче за кожну людину, за кожну вбиту дитину. Я не розумію, чому світ дивиться так своєрідно: українських дітей убивати можна, а натовських – не можна. За них можна заступитись. А ось дискримінація щодо українських дітей мені не зовсім зрозуміла. Може, на практиці їх неможливо захистити? Але проголошувати заздалегідь, що ми їх не захищатимемо, – це помилка", – підкреслив Ландсбергіс.
За даними Офісу генпрокурора України станом на 4 квітня, унаслідок збройної агресії РФ в Україні постраждало понад 425 дітей, із них 161 дитина загинула та 264 поранено.
Контекст:
Після масштабного воєнного вторгнення Росії в Україну країни Заходу збільшили постачання українським військовим летального озброєння та іншої оборонної продукції для протистояння російському вторгненню.
Україна також просить НАТО закрити небо над країною, встановивши безполітну зону.
Під безполітною зоною мають на увазі заборону перебування авіації над будь-якою територією. Сторона, яка вводить такий режим, окреслює його межі та починає відстежувати дотримання. Літаки, які хочуть увійти в повітряний простір, де встановлено безполітну зону, мають просити про дозвіл на вхід у сторони, що її встановила. Усі літаки без такого дозволу в зоні дії режиму за замовчуванням вважають порушниками та знищують.
Президент Володимир Зеленський закликав Захід створити безполітну зону над Україною або, як альтернативу, якнайшвидше надати винищувачі, щоб захистити жителів України. Прохання про створення безполітної зони НАТО відхилив 4 березня, оскільки Альянс "не є частиною конфлікту" з Росією.
5 березня президент Росії Володимир Путін пригрозив, що розглядатиме держави, які вирішать закрити небо над Україною, "учасниками воєнного конфлікту".
Парламенти Литви, Латвії та Естонії 14–17 березня ухвалили заяви, у яких виступили із закликом створити безполітну зону над Україною.
16 березня генсек НАТО Єнс Столтенберг повторив, що країни – члени Альянсу, як і раніше, не мають наміру це робити. "Ми бачимо руйнування, ми бачимо людські страждання в Україні, але може стати ще гірше, якщо НАТО застосує дії, які фактично перетворять це на повноцінну війну між НАТО і Росією", – вважає Столтенберг.