Лауреат Пулітцерівської премії Чернов: Ми живемо у світі, де головний наратив пропаганди РФ – "не все так однозначно", щоб заплутати і надати якомога більше конфліктуючих версій
Чернов розповів, як відбулася прем'єра у США його документального фільму "20 днів у Маріуполі" про початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну та воєнні злочини, які скоїла РФ у Маріуполі.
"Цей фільм зроблено для міжнародної аудиторії. Мені здавалося раніше, що всі все розуміють і знають, але це не так. Люди за кордоном – і в Європі, і в Америці – просто живуть своїм життям. Вони десь бачать 30 секунд – хвилину новин з України і продовжують жити своїм життям. Для них це десь далеко, і вони не можуть сформувати повну картину, а головне – вони не розуміють масштабів злочинів і масштабів руйнувань у Маріуполі, Бахмуті й інших містах. І от фільм якраз дає досить часу, щоб зрозуміти цей масштаб", – пояснив відеорепортер.
За його словами, такі фільми допомагають глядачам виробити імунітет до пропаганди РФ.
"Важливо надати необхідний контекст глядачу, щоб він уже не піддавався маніпуляціям. Тому що ми живемо у світі, де головний наратив російської пропаганди – це "не все так однозначно", щоб заплутати людей і надати якомога більше конфліктуючих версій. Тобто бій іде за інтерпретацію кадрів, а не за кадри. Тому фільм дає досить контексту для того, щоб глядач уже виробив імунітет до цих маніпуляцій. І це працює. І глядачі зрозуміли, як це – бути там, у місті, яке руйнує Росія", – заявив Чернов.
Він зазначив, що фільм не лише показав трагедію війни, а й підштовхнув багатьох людей активніше підтримувати Україну.
"Вони зрозуміли, що потрібно щось робити. Люди просто підходять і кажуть: "Що ми можемо зробити для України? Як допомогти? Куди мені написати? Куди мені надіслати гроші? Що ще можна зробити?" Тобто це підштовхує глядачів до дій, і це найкраще, що може статися", – наголосив Чернов.
Лауреат Пулітцерівської премії Чернов: Лікар розгорнув маленький згорток. Ми зрозуміли, що це маленька дитина, на папірці було написано "23 доби". Цей момент у Маріуполі залишився зі мною назавжди. Повний текст інтерв'ю
Контекст:
Російські війська оточили Маріуполь у перші дні повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Із початку березня він був у блокаді, з другої половини травня місто – у повній окупації.
У Маріуполі на початку серпня залишалося приблизно 130 тис. осіб. До повномасштабного вторгнення у місті проживало 530 тис. осіб. За різними оцінками, під час боїв за місто загинуло від 20 тис. до 25 тис. мирних жителів, точних даних немає.