Лідер республіканців у Сенаті США пояснив, чому Америці вигідно допомагати Україні
США вигідно допомагати Україні у війні проти Росії. Про це заявив лідер Республіканської партії в Сенаті США Мітч Макконнелл під час віртуального форуму "Виграти війну. Виграти мир", який організував Центр аналізу європейської політики (CEPA), повідомив "Голос Америки" 27 вересня.
"Ми стоїмо тут проти Китаю, Росії, Північної Кореї та Ірану. Це вже говорить, що ви на правильному боці. По-друге, ми не втрачаємо жодного американського військового. Українці самі воюють", – сказав він.
Політик також зазначив, що обсяг допомоги Україні складає "малу частку" ВВП США.
"Якщо [президент країни-агресора Росії Володимир] Путін виграє, наступною буде країна НАТО. І я думаю, що набагато розумніше зупинити це вторгнення, виштовхнути його, і єдині, хто готовий брати участь у цьому, – це самі українці. Українці проявляють мужність та відвагу, і я думаю, що це надихає решту світу, яка обирає своїх лідерів, країни, котрими не керують автократи", – додав Макконнелл.
Він заявив, що надання Україні озброєння сприяє розвитку промислової бази у США і створює робочі місця для американців.
"Коли ми відправляємо зброю та боєприпаси в Україну, ми заміщуємо чимало наших активів на більш сучасне, передове обладнання. Ми мали б відновлювати нашу промислову базу й без війни в Україні через зростання конкуренції з боку Росії та Китаю", – сказав політик.
Окрім цього, сенатор додав, що захист свободи в Європі сприяє миру на Далекому Сході.
"Є деякі американці, які кажуть, що це далеко від Далекого Сходу, і ось там наші справжні тривоги. Але прем’єр-міністр Японії сказав, що, якщо ви хочете надіслати повідомлення лідеру [Китаю] Сі [Цзіньпіну], бийте Путіна в Україні. Південні корейці стурбовані, філіппінці стурбовані, австралійці стурбовані. Отже, це справді має величезний вплив на Азію й майбутнє Тайваню", – зазначив він.
Макконнелл сказав, що ці країни знають і розуміють загрозу від Китаю у зв’язку з війною Росії в Україні більше, ніж США.
Політик заявив, що падінню підтримки продовження допомоги Україні з боку США серед американців насамперед сприяє пряма опозиція з боку колишнього президента Дональда Трампа, який має великий вплив на республіканський електорат.
"Причиною того, що підтримка серед республіканців падає, є опозиція колишнього президента. Це погана новина. Хороша новина полягає в тому, що керівництво Конгресу, (лідери комітетів) збройних сил, зовнішніх відносин і розвідки, бюджетних питань – у таборі підтримки українців. Я думаю, що американський народ певною мірою введений в оману. Я не думаю, що вони розуміють факти", – сказав він.
Сенатор зазначив, що загалом підтримує політику чинної американської адміністрації щодо України, але вважає, що зброя має надходити швидше, а президент Джо Байден – активніше пояснювати цю політику американцям.
"Ніхто не має більшої аудиторії, ніж президент. І ось у вас є нинішній президент із великою аудиторією й колишній президент із великою аудиторією. Не дивно, що колишній президент має більший вплив на республіканців", – заявив Макконнелл.
Контекст:
США надають допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Окрім того, США допомагають Україні в межах ініціативи USAI у тривалішій перспективі – укладаючи контракти із промисловістю на виробництво зброї.
Про попередній пакет допомоги для України США оголосили 21 вересня. У нього, зокрема, увійшли ракети AIM-9M для протиповітряної оборони, додаткові боєприпаси для систем HIMARS, системи ППО Avenger, 155-мм артилерійські снаряди, зокрема касетні DPICM тощо. Як зазначили в Пентагоні 21 вересня, США виділили понад $44,5 млрд допомоги Україні у сфері безпеки від початку правління адміністрації президента Джо Байдена, зокрема більше ніж $43,9 млрд – із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року.
Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.