У США призначили голову групи з контролю використання допомоги Україні

Призначення набуде чинності 18 жовтня
Фото: defense.gov

Генерального інспектора міністерства оборони США Роберта Сторча обрали на посаду генерального інспектора операції "Атлантична рішучість" (OAR). Про це 21 вересня повідомив Офіс генерального інспектора.

Він працюватиме в контакті з Держдепартаментом та американським Агентством із міжнародного розвитку (USAID) "для забезпечення всебічного й ефективного нагляду" за OAR. Вона стартувала 2014 року для зміцнення НАТО у зв'язку з воєнними діями Росії проти України.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ у лютому 2022 року місія розширилася – Конгрес США виділив $113 млрд на надання допомоги Україні та іншим країнам, які постраждали від війни, воєнні операції США в Європі та роботу урядових установ США, які підтримують Україну. 18 серпня 2023 року OAR активізували й перевели в розряд надзвичайних.

Призначення набуде чинності 18 жовтня. Сторч  заявив, що генеральна інспекція Пентагону була перевіряльником у восьми закордонних операціях США і добре підготовлена до нового завдання. Він публікуватиме щоквартальні звіти для Конгресу, які будуть загальнодоступними, зазначають на сайті.

"Ми виконуємо цю найважливішу роботу на користь американських платників податків", – сказав Сторч.

Як зазначила "Європейська правда", Сторч перебуватиме в Україні й на місці керуватиме групою з моніторингу американської допомоги Києву у сфері безпеки. Про її створення Пентагон оголосив минулого тижня, повідомляв CNN.

CNN пише, що члени Конгресу, особливо республіканці, закликали до посиленого контролю, щоб запобігти ймовірним зловживанням з американською допомогою.

Сторч приїжджав в Україну у грудні 2022 року із групою американських аудиторів, про це повідомляв тодішній міністр оборони Олексій Резніков.

Контекст:

США надають допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Окрім того, США допомагають Україні в межах ініціативи USAI у тривалішій перспективі – укладаючи контракти із промисловістю на виробництво зброї.

Про попередній пакет допомоги для України США оголосили 21 вересня. У нього, зокрема, увійшли ракети AIM-9M для протиповітряної оборони, додаткові боєприпаси для систем HIMARS, системи ППО Avenger, 155-мм артилерійські снаряди, зокрема касетні DPICM тощо. Як зазначили в Пентагоні 21 вересня, США виділили понад $44,5 млрд допомоги Україні у сфері безпеки від початку правління адміністрації президента Джо Байдена, зокрема більше ніж $43,9 млрд – із початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну 24 лютого 2022 року.

Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні та іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз – це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.