"Метінвест" від початку агресії спрямував на підтримку України понад 2 млрд грн
За 250 днів російської агресії на підтримку армії, мирних жителів і своїх співробітників компанія спрямувала 2,1 млрд грн, про це повідомляє офіційний сайт групи "Метінвест".
"Що таке "Метінвест"? Для всього світу – це сталь. У хмарочосах і кораблях. У вагонах і рейках. На атлантичному узбережжі й на дні Адріатики. Проте для України "Метінвест" – це надійна опора. Це тисячі людей, які вкладають душу у свою справу, дбають про земляків і служать у лавах ЗСУ. Від першого дня війни "Метінвест" допомагає країні бути сильною. Ми скрізь, де потрібна підтримка. І разом ми наближаємо перемогу України", – заявив генеральний директор групи Юрій Риженков.
Одна з наймасштабніших ініціатив компанії – гуманітарний проєкт "Рятуємо життя", створений у координації з Фондом Ріната Ахметова. Понад 294 тис. українців уже отримали продукти та засоби гігієни. За час війни з-за кордону в Україну доправили понад 3900 тонн життєво необхідних вантажів. До проєкту приєдналося 189 компаній з усього світу – з Німеччини, Італії, Польщі, Нідерландів, Іспанії, США, Великобританії, Швейцарії, Греції, ОАЕ та інших країн.
У межах "Рятуємо життя" до лікарень України передано медпрепарати, витратні матеріали й обладнання на загальну суму €240 тис., медики зможуть допомогти більш ніж 70 тис. людей. Група також допомагає жителям прифронтових регіонів підготуватися до зими: зокрема, до укриттів Авдіївки доправляють печі для обігріву приміщень і приготування їжі. На підтримку військових "Метінвест" спрямував 1,4 млрд грн.
Водночас повідомляють, що підприємства "Метінвесту" відчули вплив низки дестабілізаційних факторів, серед яких зростання собівартості виробництва, падіння цін на продукцію та порушена логістика. Компанія намагається налагодити роботу підприємств, де це безпечно для людей та економічно доцільно, зазначили у пресслужбі.
"Зараз "Метінвест" працює на рівні 30–50% довоєнних потужностей. Постачання продукції ускладнює логістика: порти Чорного моря недоступні для експорту вугілля, залізняку та сталі з України. Тому компанія шукає альтернативні шляхи постачання продукції споживачам залізницею, проте ціна на такі перевезення залишається високою", – ідеться в повідомленні.