МЗС України прокоментувало передання бойовиками бранців Медведчуку

Росія, передаючи Медведчуку полонених, свідомо нівелює роль ОБСЄ в переговорному процесі, вважають у МЗС України
Фото: depositphotos.com
Рішення РФ передати утримуваних осіб куму президента Росії Володимира Путіна – народному депутату від "Опозиційної платформи – За життя" Вікторові Медведчуку порушує усталені механізми врегулювання таких гуманітарних питань. Про це заявили у МЗС України.

Росія своїми діями свідомо нівелює роль ОБСЄ в питанні звільнення військовополонених, це особливо показово в день візиту в Україну голови ОБСЄ, міністерки закордонних справ Швеції Анн Лінде. Про це повідомила пресслужба МЗС України 20 січня.

"Рішення Російської Федерації передати не Україні, а приватній особі [куму президента РФ Володимира Путіна – народному депутату від "Опозиційної платформи – За життя"] Віктору Медведчуку групу українських громадян, яких тривалий час утримували на тимчасово окупованій території в Донецькій і Луганській областях, грубо і відверто порушує усталені механізми вирішення таких гуманітарних питань", – підкреслили в міністерстві.

У МЗС вважають, що цей крок є ударом по нормандському формату і тристоронній контактній групі, які ведуть системну роботу щодо забезпечення звільнення утримуваних осіб.

"Вимагаємо від РФ неухильного дотримання всіх домовленостей, досягнутих у нормандському форматі, зокрема щодо забезпечення безперешкодного доступу Міжнародного комітету Червоного Хреста до українських військовополонених і заручників на тимчасово окупованих Росією територіях України, а також звільнення всіх утримуваних осіб", – зазначили в релізі.

Проросійські бойовики готуються передати Україні дев'ятьох утримуваних осіб 20-го або 21 січня, сказала уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Представники бойовиків "ЛНР" і "ДНР" Владислав Дейнего та Наталія Никанорова назвали посередником у переданні Медведчука.

2014 року, відразу після анексії Криму, Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти й докази.

Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

Останній обмін утримуваними особами відбувся 16 квітня 2020 року. Бойовики звільнили 20 осіб, українська влада передали їм 14. У грудні представник Донецької області в українській делегації у ТКГ, журналіст Сергій Гармаш розповідав, що окупанти блокують обмін.

За даними Денісової, бойовики на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і далі незаконно утримують 251 українця.