У Херсонській області приблизно восьмеро депутатів стали колаборантами, але основні "консерви" ще не виявили себе – голова облради
Серед депутатів, які погодилися на співпрацю з ворогом, Самойленко назвав Віталія Булюка, який став заступником голови окупаційної "адміністрації", та Едуарда Репілевського (він давав інтерв'ю російському держагентству "РИА Новости", в якому, зокрема, розповідав, що перереєструє бізнес в окупованому Криму, повідомляв Центр журналістських розслідувань).
"Усього їх приблизно вісім осіб. Але давайте не будемо називати прізвища. Щодо цих двох я точно знаю, що вже є підозри, а щодо інших – раптом підозри немає, то щоб не обмовити людину", – сказав Самойленко.
Водночас він упевнений, що агенти окупантів дуже глибоко інфільтровані в українські держоргани.
"Основні, так би мовити, "консерви", які існують і на тимчасово окупованій Херсонщині, і в частині Запорізької області, на моє переконання, ще не проявили себе. Ті ж відкриті колаборанти у Херсонській області – це якщо не маргінали, то маріонетки, яких було призначено відповідальними за якісь речі. А справжні ляльководи все ще знаходяться в підпіллі чи десь у тіні і чекають того, як розв’яжеться ситуація. Я впевнений, що росіяни намагатимуться зберегти їх навіть після звільнення нами цих територій", – вважає Самойленко.
Він зазначив, що діяльність правоохоронної та судової систем у Херсонській області була "дуже повільною".
"Є така, наприклад, Тетяна Кузьмич, яку окупанти призначили "керівником управління освіти" у своїй "адміністрації". Ще до війни вона притягалася до кримінальної відповідальності за ст. 111 (державна зрада) й отримала два роки умовно – і це за статтею, яка передбачає позбавлення волі на строк до 15 років. Чи той же [Кирило] Стремоусов, "заступник керівника" окупаційної "військово-цивільної адміністрації" – стосовно нього неодноразово були кримінальні провадження, але його жодного разу не було повідомлено про підозру", – звернув увагу голова облради.
На його думку, була "недооцінка ситуації з боку правоохоронців".
"Як результат – десь за тиждень до початку бойових дій було змінено начальника обласної поліції, а через два-три тижні після початку війни звільнено і керівника обласного [управління] СБУ", – додав Самойленко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
Російські окупанти зайшли на територію Херсонської області 24 лютого з тимчасово окупованого Кримського півострова.
Уже після окупації у низці населених пунктів Херсонської області проводили проукраїнські мітинги, зокрема у Херсоні, Каховці, Генічеську та Новій Каховці. 9 березня російські окупанти через опір жителів Херсона ввели в регіон підрозділи Росгвардії, які затримують протестувальників.
16 березня окупанти заявили про створення у тимчасово окупованому Херсоні "комітету порятунку "За мир і порядок", до складу якого увійшли місцеві проросійські політики та колаборанти. Серед них був колишній мер Херсона, екснардеп від Партії регіонів Володимир Сальдо.
26 квітня окупанти відрекомендували нових "голів" Херсонської обласної та міської адміністрацій. Посаду "мера" погодився обійняти Олександр Кобець. За інформацією Bihus.info, він за радянських часів працював у КДБ, а потім, на початку 2000-х, – у СБУ.
"Головою області" став Сальдо. 29 квітня прокурори заочно повідомили Сальдо про підозру в держзраді, вчиненій в умовах воєнного стану.