На Хмельницькій АЕС зупинили обидва, а на Рівненській – вимкнувся один із чотирьох енергоблоків через російські атаки 15 листопада – МАГАТЕ

Під'єднання до мережі ХАЕС було повністю втрачено 15 листопада о 18.35, розповіли в МАГАТЕ
Фото: Хмельницька АЕС / Facebook
Унаслідок масованого ракетного удару Росії по енергетичній інфраструктурі України 15 листопада на Хмельницькій атомній електростанції (ХАЕС) поступово було втрачено чотири активні лінії електропередавання, через що два реактори станції зупинили.

Про це 16 листопада з посиланням на інформацію української влади повідомив гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, його цитує сайт МАГАТЕ.

Зазначено, що під'єднання до мережі ХАЕС було повністю втрачено 15 листопада о 18.35. О 3.45 16 листопада електростанція відновила зовнішнє електропостачання двома резервними ЛЕП, а дизель-генератори було зупинено. Приблизно за годину одну із цих ліній знову було втрачено й відновлено лише об 11.25.

Два реакторні блоки залишаються в режимі зупинення, розповіли в МАГАТЕ.

Ще одна атомна електростанція – Рівненська (РАЕС) – також утратила зв'язок з однією зі своїх ЛЕП, унаслідок чого один із її чотирьох енергоблоків автоматично вимкнувся.

О 4.00 16 листопада РАЕС збільшила потужність ще одного свого блоку і продовжила подавання електроенергії в мережі України.

"Це було дуже тривожною подією. Вона демонструє потенційні ризики ядерної безпеки, із якими зіткнулися всі ядерні об'єкти України під час цієї жахливої війни, а не лише Запорізька АЕС. Тоді як зовнішнє електропостачання Хмельницької АЕС тепер відновлено, учорашнє вимкнення електроенергії чітко демонструє, що ситуація з ядерною безпекою та безпекою в Україні може раптово погіршитися, збільшуючи ризик ядерної аварійної ситуації", – підкреслив Гроссі.

Вимкнення електроенергії на ХАЕС сталося за день після того, як МАГАТЕ на прохання України оголосило, що найближчими тижнями скерує місії з ядерної безпеки на станцію, а також на РАЕС, ЧАЕС (не діє) і на Південноукраїнську АЕС.

"Ми будемо на цих атомних електростанціях у найближчому майбутньому в межах нашої постійної допомоги Україні у її зусиллях щодо підтримки ядерної безпеки та запобігання ядерній аварії під час конфлікту", – вказав Гроссі.

Група експертів МАГАТЕ постійно присутня на тимчасово захопленій російськими окупантами ЗАЕС.

Контекст:

15 листопада російські окупанти завдали наймасованішого ракетного удару по території України, загалом було випущено 96 крилатих ракет. ЗСУ збили 75 із них, поінформували Повітряні сили у Facebook.

Президент Володимир Зеленський повідомляв увечері 15 листопада, що внаслідок ракетних ударів Росії автоматика вимкнула кілька атомних блоків на двох станціях України. "Це прораховані наслідки, і ворог точно знав, що робить", – наголосив глава держави.