Наєв назвав загрози для України після скасування мандата місії ОБСЄ на кордоні з Росією
Після рішення Росії не продовжувати мандата моніторингової місії ОБСЄ в російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" на кордоні з Україною не відкидають виникнення локальних загострень на лінії бойових сутичок. Про це заявив командувач Об'єднаних сил ЗСУ Сергій Наєв в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 20 вересня.
"У разі прийняття такого рішення Росія забезпечить безпрецедентні можливості безконтрольного завезення матеріально-технічних засобів, військової техніки, озброєння, боєприпасів – для забезпечення тривалого утримання окупаційних військ в ОРДЛО і ведення бойових дій проти угруповань Об'єднаних сил", – сказав командувач.
За словами Наєва, Російська Федерація продовжує докладати всіх зусиль, щоб знизити ефективність і об'єктивність міжнародного моніторингу, який веде місія ОБСЄ на Донбасі.
"Росія вже неодноразово заявляла про рішення обмежити функції представників СММ ОБСЄ, які виконують завдання в межах окупованих районів Донецької та Луганської областей, зокрема на неконтрольованих ділянках державного кордону", – додав військовий.
На засіданні постійної ради ОБСЄ у Відні 2 вересня РФ оголосила, що не має наміру продовжувати мандат моніторингової місії в двох російських пунктах на кордоні з Україною після 30 вересня.
Небажання Росії продовжувати мандат місії ОБСЄ на Донбасі свідчить про її відмову від Мінських домовленостей, заявив 6 вересня віцепрем'єр-міністр – міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков.
Держдепартамент США висловив жаль у зв'язку з таким рішенням Росії.
Контекст:
Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти і докази. За даними Організації Об'єднаних Націй, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. людей.
29 липня 2014 року розпочала роботу спеціальна моніторингова місія ОБСЄ – неозброєна цивільна місія, яка спостерігає за ситуацією в усіх регіонах України. Місія регулярно готує звіти про ситуацію у країні, а також бере участь у перемовинах між сторонами конфлікту на Донбасі.
Місія ОБСЄ на російських пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" працює із 24 липня 2014 року, її запросила Росія. Спостерігачі повідомляють про ситуацію на цих КПП, а також про пересування через кордон.
У травні 2021 року Росія без об'єктивних причин завадила продовженню мандата місії ОБСЄ на кордоні з Україною на стандартний чотиримісячний період, скоротивши його удвічі, повідомляли у МЗС України.
Київ виступає за продовження роботи місії в пунктах пропуску "Гуково" і "Донецьк" після закінчення терміну дії її мандата.