Навколо Запорізької АЕС треба створити 10-кілометрову демілітаризовану зону – Міноборони України

На ЗАЕС представники МАГАТЕ прибули 1 вересня
Фото: ЕРА

Після візиту місії МАГАТЕ на Запорізьку АЕС в окупованому Енергодарі Запорізької області не було сумнівів, що станцію потрібно демілітаризувати. Про це 2 вересня заявило Головне управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України в Telegram.

"Після завершення візиту місії Міжнародного агентства з атомної енергії на чолі із главою Рафаелем Гроссі на Запорізьку атомну станцію не повинно залишатися жодних сумнівів у небезпеці, яку складає присутність російських окупаційних сил на захопленому ядерному об'єкті", – ідеться в повідомленні.

У Міноборони зазначили, що "міжнародні представники на власні очі пересвідчилися в реальній загрозі, яку несе мілітаризація ЗАЕС та порушення основ ядерної безпеки".

"Сподіваємося, що світові буде донесено повну та об'єктивну інформацію щодо дій окупантів на території станції й міста Енергодар. Зі свого боку, Україна зробила все можливе, щоб місія отримала вільний доступ на об'єкт і могла провести незалежну та об'єктивну оцінку ситуації", – пояснили в ГУР.

В українській військовій розвідці вважають, що "з міркувань ядерної безпеки навколо ЗАЕС має бути створено 10-кілометрову демілітаризовану зону, яка має діяти до завершення бойових дій".

"Російські війська й окупаційна адміністрація мають покинути територію станції й відійти за межі демілітаризованої зони, в Енергодар має повернутися законна українська влада; ЗАЕС має повернутися під контроль "Енергоатому" у взаємодії з МАГАТЕ та іншими незалежними міжнародними структурами", – підкреслили в ГУР.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

На початку березня Запорізька АЕС опинилася під окупацією російських військових і працює під їхнім контролем. Із серпня окупанти регулярно обстрілюють ЗАЕС і Енергодар.

11 серпня відбулося засідання Ради безпеки ООН, присвячене ситуації на ЗАЕС. Усі його учасники виступили за візит місії МАГАТЕ на станцію. Гроссі висловив готовність особисто очолити місію.

25 серпня через обстріли з боку окупантів вперше в історії Запорізька АЕС виявилася повністю від'єднаною від енергомережі.

Окрім того, російські війська розмістили на ЗАЕС, зокрема в машинному залі одного з реакторів, військову техніку, але неодноразово заперечували це, незважаючи на наявність відео та фото. Окупанти також відмовилися від пропозицій демілітаризувати Запорізьку АЕС, які висували як на засіданнях Ради Безпеки ООН, присвячених ситуації на ЗАЕС, так і особисто генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

1 вересня на ЗАЕС прибула місія із 14 експертів МАГАТЕ на чолі з гендиректором агентства Рафаелем Гроссі, який розповів присутнім журналістам, що місія оглянула "три-чотири головні зони" ЗАЕС, поспілкувалася з українським персоналом станції, який "перебуває у складному становищі" і з місцевими жителями Енергодара, які прийшли "отримати підтримку від МАГАТЕ". Також Гроссі зазначив, що місія МАГАТЕ залишиться на ЗАЕС.

2 вересня "Енергоатом" заявив, що окупанти докладають максимум зусиль, щоб не дати місії МАГАТЕ можливості ознайомитися з реальним станом справ на Запорізькій АЕС.