НАЗК занесло Pepsi й Mars у перелік спонсорів війни

НАЗК занесло до списку спонсорів війни ще дві компанії, зокрема виробника Pepsi
Фото: depositphotos.com

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) занесло корпорації PepsiCo й Mars до переліку міжнародних спонсорів війни, оскільки вони й далі працюють у РФ. Про це повідомила пресслужба НАЗК 1 вересня.

Попри заяви про скорочення свого бізнесу, припинення рекламної діяльності й виробництва своєї продукції, вони й далі працюють у країні-агресорі, сплачуючи значні податки до її бюджету, тим самим підтримують російську економіку, ідеться в повідомленні.

PepsiCo виготовляє охолоджувальні напої, соки, чипси, закуски, молочні продукти й інші харчові продукти під основними марками Chester’s, Chipsy, Lay’s, Mirinda, Pasta Roni, Pepsi, Propel, Sandora, 7up, Simba, Snack a Jacks, Sonric’s, Tropicana, "Агуша", "Чудо", "Слов’яночка", "Садочок", "Сандорик", "Машенька" тощо. Компанія працює в Росії з 1974 року, має 19 заводів, приблизно 20 тис. співробітників і 40 тис. сільськогосподарських працівників. За показником чистого прибутку PepsiCo є четвертою за розміром компанією в галузі напоїв і харчових продуктів у РФ.

PepsiCo збільшила свої доходи в Росії протягом першого року повномасштабного вторгнення, зазначили в НАЗК. Виторг ТОВ "Пепсико холдінгс" за 2022 рік зріс до $2,59 млрд, чистий прибуток зріс на 333% – до $525 млн, порівняно з 2021 роком. Компанія сплатила до бюджету РФ податків на понад $115 млн. 

У березні 2022 року компанія заявила про припинення рекламної діяльності й виробництва напоїв у Росії у зв’язку з повномасштабним вторгненням РФ в Україну. Проте в серпні 2022 року виробництво напоїв 7Up і Mirinda під брендами Evervess та Frustyle відновили, ідеться в повідомленні. У березні 2023 року відновили виробництво напою Pepsi під брендами Evervess і "Любимый". Окрім того, PepsiCo запустила в країні новий бренд лимонаду під назвою "Российский подарок" на заміну попереднім продуктам. Компанія також продовжує виробництво й дистрибуцію інших товарів: чипсів, снеків і молочних продуктів, заявили в НАЗК. За інформацією зі ЗМІ, чипси Lay’s компанії PepsiCo виявили в харчових пайках російських солдатів. Водночас на кар’єрній сторінці компанії перелічено понад 580 відкритих вакансій у РФ, що вказує на те, що вона не планує йти з російського ринку, зазначили в НАЗК. 

Mars також виготовляє харчові продукти, зокрема шоколадні батончики, а також корми для домашніх тварин, жувальні гумки, напої, їжу швидкого приготування, консервовані соуси. Основні торговельні марки – Mars, Snickers, Milky Way, Twix, Bounty, M&M’s, Whiskas, Pedigree, Uncle Ben’s. Також корпорації належить серія торговельних марок Wrigley. Mars працює в Росії понад 30 років, інвестувала в економіку країни-агресора $2,5 млрд, створила понад 6 тис. робочих місць і має на території Росії 10 фабрик, ідеться в повідомленні.

Компанія обіцяла скоротити бізнес на території РФ після початку повномасштабної агресії. Проте фабрики й далі працюють у Росії зі збільшенням доходів 2022 року порівняно з 2021 роком. Виторг ТОВ "Марс" за 2022 рік зріс до $2,45 млрд, чистий прибуток зріс на 59% – до $377 млн, податків до бюджету РФ сплачено на понад $93 млн. На сайті з пошуку персоналу російська філія компанії ТОВ "Марс", як і  PepsiCo, публікує оголошення про набір нового персоналу – понад 100 актуальних вакансій, повідомили в НАЗК.

Контекст:

Після початку воєнного вторгнення Росії в Україну, яке сталося 24 лютого, з країни-агресора почали масово йти міжнародні компанії.

Зокрема, про зупинення роботи в Росії заявили платіжні системи PayPal, Visa й MasterCard.

Компанія Adidas відмовилася від роботи зі збірною РФ з футболу, Nike закриває всі магазини. Ідуть із ринку РФ і великі ритейлери: IKEA, Jysk, LEGO.

Виробники автомобілів Audi, Chevrolet, Cadillac, Ford, Mercedes, Jaguar, Harley Davidson, Volkswagen, Volvo, Porsche, Renault, Toyota, Scania, Mazda, Honda, Bentley, Aston Martin, Ducati, Lamborghini, Land Rover виходять із ринку. BMW закриває свої заводи й блокує постачання, співробітників 141 сервісного центру Mitsubishi звільнили.

Компанія Apple зупинила продаж продукції, Samsung зупинила постачання телефонів і чипів у РФ, Nokia припиняє постачання обладнання для мобільних операторів, AMD заборонила постачання мікрочипів і відеокарт, Microsoft припиняє продаж нових продуктів.

Припинили прокат своїх фільмів у РФ найбільші кіностудії: Disney, Warner Bros, Sony, Paramount та Universal Pictures. Стримінгова платформа Netflix також приєдналася до бойкоту.

Багато люксових брендів також тимчасово закрило свої магазини у РФ або зупинили онлайн-продажі. Серед них Louis Vuitton, Gucci, Balenciaga, Cartier та багато інших.

McDonald's заявив про тимчасове закриття всіх своїх ресторанів у Росії, а KFC – про "зупинення інвестицій" у РФ. Зупинили роботу в країні-агресорі й Coca-Cola зі Starbucks, PepsiCo вирішила припинити там продаж своєї газованої води.

Список компаній, що йдуть із Росії або зупиняють свою діяльність, постійно розширюється.