Неїжпапа: Після потоплення "Москви" мені почали всі телефонувати: "Вона затонула чи ні?" Я відповідав: "Слухайте, я ще до неї не доплив, подивитись не можу"
Флагман Чорноморського флоту країни-агресора Росії крейсер "Москва" українські військові знищили крилатими ракетами українського виробництва "Нептун", коли їх ще готували до бойового застосування. Про це в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону повідомив командувач Військово-морських сил України віцеадмірал Олексій Неїжпапа.
Він зазначив, що був головою комісії, яка ще 2019 року приймала на озброєння ракетні комплекси "Нептун".
"Росія не думала, що ця ракета буде настільки вдалою, що взагалі у нас буде крилата ракета", – вважає командувач ВМС ЗСУ.
За його словами, Військово-морські сили України повинні були отримати перший дивізіон "Нептунів" на початку 2022 року, а у квітні – розпочати так звані кваліфікаційні стрільби, "щоб зрозуміти, що ця партія готова до бойового застосування".
"Так співпало, що ми ті кваліфікаційні пуски відпрацювали по нормальній реальній цілі. Співпадіння? Як кажуть, не думаю. Це складна робота. Можу тільки сказати, що все було зроблено виключно силами і засобами ВМС ЗСУ ні без якої допомоги", – підкреслив Неїжпапа.
Він розповів, що у ВМС зрозуміли про влучання по "Москві", коли одразу всі кораблі РФ у районі до неї попливли й було "хвилювання в ефірі".
"Кілька годин [крейсер] не рухається, він дрейфує і біля нього багато кораблів – о'кей, значить, ми попали точно", – сказав Неїжпапа.
Візуально "Москву" у вогні побачили наступного дня, хоча низька хмарність у районі цьому не сприяла, згадав віцеадмірал.
За словами Неїжпапи, після влучання в російський крейсер йому багато хто телефонував із запитанням, затонула "Москва" чи ні.
"Мені почали всі телефонувати: "Вона затонула чи не затонула? Що там трапилося?" Кажу: "Слухайте, я ще не доплив, не можу подивитися, потонула вона чи ні". У деяких конфліктах на морі кораблі тонули тижнями, а ви уявляєте, що таке корабель-крейсер, в який влучило дві ракети? Він дуже великий за розміром", – підкреслив віцеадмірал.
Неїжпапа пообіцяв подробиці знищення "Москви" розповісти після перемоги України.
Контекст:
Збройні сили України підбили крейсер "Москва", який був у Чорному морі, 13 квітня 2022 року. По кораблю завдали удару ракетами "Нептун".
Пізніше Росія підтвердила, що крейсер зазнав серйозних пошкоджень, але стверджувала, що там "здетонував боєзапас унаслідок пожежі". Оперативне командування "Південь" поінформувало, що пошкоджений крейсер намагалися врятувати інші кораблі флоту РФ, проте шторм і вибух боєзапасу перекинули корабель, він почав тонути. Міноборони РФ спочатку заявило, що корабель залишається на плаву, але ввечері 14 квітня визнало, що крейсер "Москва" затонув "в умовах шторму". У РФ не визнали, що Україна завдала по крейсеру ракетного удару.
Скільки людей було на борту крейсера, достеменно невідомо. За даними міноборони РФ, він міг вміщати до 680 членів екіпажу. Українська влада та ЗМІ повідомили, що на борту було понад 500 осіб. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов заявив, що з крейсера "Москва" врятували 58 осіб із 510, які там перебували.
У міністерстві оборони РФ спочатку не визнавали втрат і заявляли, що всіх членів екіпажу вдалося евакуювати. Журналісти опублікували низку матеріалів, які свідчать, що це не так. ЗМІ вдалося з'ясувати імена щонайменше двох загиблих членів екіпажу й не менше ніж семи зниклих безвісти. Після цього в міноборони РФ заявили про одного загиблого й 27 зниклих безвісти на крейсері. Наприкінці 2022 року підконтрольний окупантам "суд" у Севастополі визнав загиблими 17 моряків із затонулого крейсера, повідомило "Агентство".