Неприйнятно, що шостий пакет санкцій ЄС довго обговорювали. Це всі наші люди – Зеленський
Текст виступу опублікували на сайті глави держави.
Зеленський говорив про обстріл РФ мостів через річки в Україні, загрозу забруднення підземних вод унаслідок бойових дій, блокування українських морських портів, а також – про санкції.
"Головний сенс санкційних пакетів Європейського союзу – це не просто завдати шкоди Росії, а зробити Європу незалежною від Росії, обірвати всі критичні зв'язки між Росією та країнами Європи, які Москва використовує як зброю, зокрема енергетичну. І тому я вважаю неприйнятним, що на обговорення санкційного пакету, зокрема шостого, витрачається стільки часу. Це всі наші люди, всі наші дні. Понад місяць!" – обурився президент.
Зеленський зазначив, що шостий пакет санкцій "нарешті оформлений", і підкреслив: він має запрацювати невідкладно, після чого необхідно розпочинати підготовку наступного пакету санкцій.
"Кожен зв'язок Європи з Росією, який ще залишається, це мотузка, яку російська держава спробує перетворити на зашморг", – додав президент.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
4 травня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала шостий пакет санкцій проти РФ. Очікували, що до нього увійде нафтове ембарго.
Останньою країною, яка блокувала цей санкційний пакет, була Угорщина. Обговорювали, зокрема, варіанти відтермінування ембарго для цієї держави та виплату компенсацій. 9 травня фон дер Ляєн провела переговори з прем'єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Вона сказала, що є прогрес, але потрібна подальша робота.
30 травня у Брюсселі зібрався дводенний саміт ЄС. Орбан перед самітом заявив: його країна підтримає введення ембарго на нафту з Росії за умови, що знайдуть рішення щодо безпеки постачання енергоносіїв для неї. Він також назвав "непоганою" ідею прибрати із санкцій постачання нафти трубопроводами.
Того самого дня до Ради ЄС звернувся Зеленський, він закликав погодити шостий пакет санкцій та ембарго.
У ніч на 31 травня очільник Європейської ради Шарль Мішель повідомив про досягнення домовленості про часткове обмеження постачання до Європейського союзу російської нафти. Як сказала фон дер Ляєн, ідеться про 90% постачань – для нафти, яка йде трубопроводами, зробили виняток. На нафтопровідну нафту припадає 30% постачання, але Польща та Німеччина вирішили добровільно відмовитися і від неї, пише "Європейська правда".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, коментуючи позицію Будапешта, сказав, що "іноді здавалося – Угорщина вже б'ється не за свої економічні інтереси, а намагається фактично зірвати нафтове ембарго”.
2 червня посли ЄС затвердили шостий пакет санкцій проти Росії. За даними ЗМІ, офіційно санкції оприлюднять завтра.