"Ніяких нових зобов'язань". У МЗС України спростували заяву Путіна про додаткові "гарантії" щодо "зернової угоди", які нібито дала Україна
Ніколенко прокоментував заяву президента РФ Володимира Путіна про те, що Росія вирішила розблокувати "зернову угоду" після надання Україною "гарантій" щодо невикористання "зернового коридору" з воєнною метою.
"Україна не використовувала і не планувала використовувати "зерновий коридор" у військових цілях. Українська сторона чітко дотримується положень "зернової угоди". Ніяких нових зобов'язань, які виходили б за межі вже існуючих у "зерновій угоді", [Українська] держава не брала", – заявив речник МЗС України.
Він нагадав, що в межах цієї угоди сторони зобов'язалися гарантувати безпечне та надійне середовище функціонування "зернового коридору".
"Україна ніколи не наражала "зерновий маршрут" на небезпеку", – зазначив Ніколенко.
У дипломатичному відомстві наголошують, що Москва повернулася до "зернової угоди" завдяки активній дипломатії Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша і президента Туреччини Реджепа Ердогана.
"У координації з Україною вони знайшли слова, які зрозумів Путін. Це була позиція сили, а не поступок. Повернення Росії до виконання своїх зобов'язань у рамках "зернової ініціативи" яскраво ілюструє дієву формулу: сильна позиція плюс рішучі дії – дорівнює результат", – заявив Ніколенко.
МЗС України висловило подяку ООН і Туреччині за лідерство для відновлення функціонування "зернового коридору", який відіграє важливу роль у гарантуванні глобальної продовольчої безпеки.
Президент РФ Володимир Путін 1 листопада стверджував, що Росія дістала від України (через Туреччину) запевнення в тому, що "зерновий коридор" не використовуватимуть із воєнною метою. Таких гарантій Росія вимагала від України для продовження своєї участі в "зерновій угоді".
Контекст:
29 жовтня в акваторії окупованого Севастополя пролунали вибухи, унаслідок яких, за непідтвердженими даними, були влучання по російських кораблях. Після цього Росія оголосила про зупинення участі в "зерновій угоді" через нібито "терористичний акт проти кораблів Чорноморського флоту та цивільних суден, залучених до гарантування безпеки "зернового коридору".
Зеленський висунув вимогу щодо жорсткої міжнародної реакції на це. Він також наголосив, що Росія почала блокувати дію чорноморської "зернової ініціативи" та морського експорту з України ще у вересні. США засудили рішення РФ, Євросоюз закликав Росію скасувати його.
31 жовтня в ООН заявили, що "зернова угода" залишається чинною, оскільки Росія не повідомила про вихід із неї.
31 жовтня і 1 листопада, незважаючи на зупинення РФ участі в "зерновій угоді", із портів України вийшли судна з продовольством.
Президент Туреччини 1 листопада провів із президентом РФ Володимиром Путіним переговори щодо "зернової угоди".
Росія після переговорів із турецькою стороною повідомила, що повертається до "зернової угоди". В Офісі президента України зазначили, що західним лідерам варто "винести урок із зернової "османської дипломатії". "Шантажист із російським корінням завжди поступається тим, хто сильніший і вміє чітко аргументувати непохитну позицію. Шлях до "умиротворення" агресора лежить лише через розумну демонстрацію сили", – наголосив радник глави ОП Михайло Подоляк.
Зеленський під час розмови з Ердоганом увечері 2 листопада подякував президенту Туреччини "за активну участь у збереженні "зернової угоди".