Нинішнє керівництво Росії віддало наказ перетворити енергосистему на поле бою, наслідки небезпечні – Зеленський

Росія розпалила та підживлює цінову кризу, вважає Зеленський
Фото: president.gov.ua

Плани Росії використовувати енергоресурси як зброю провалюються. Про це президент України Володимир Зеленський заявив 20 жовтня у відеозверненні до Європейської ради, запис опубліковано на YouTube-сторінці Офісу президента.

"Нинішнє керівництво Росії роками працювало для того, щоб перетворити енергоресурси на зброю. На щастя, цей їхній план провалюється. Попри критичну залежність деяких європейських країн від російського газу, від нафти й нафтопродуктів, усе ж удалося забезпечити енергетичну незалежність Євросоюзу завдяки ефективному лідерству як на рівні ЄС, так і на рівні національних урядів", – сказав Зеленський.

Президент України назвав "безумовним успіхом" заповнені в Європі сховища газу та налагоджене "альтернативне постачання на континент".

"Досі залишається дуже серйозний виклик цінової кризи, яку Росія розпалила й підживлює, щоб спровокувати соціальну напругу у країнах Європи. Це прорахований тиск Росії на сімейний бюджет кожної європейської родини. Але я вірю, що можуть бути знайдені соціально справедливі рішення, щоб подолати й цей виклик", – наголосив він.

За словами Зеленського, "очевидною мішенню для російських терористів" став експорт Україною електрики до Євросоюзу, що було "дуже суттєвим внеском у енергетичну й цінову стабільність Європи".

"Не змігши використати енергоресурси як зброю, нинішнє керівництво Росії віддало наказ перетворити саму енергосистему на поле бою. Наслідки цього дуже небезпечні, знов-таки, для всіх нас у Європі. Атаками російських крилатих ракет та іранських ударних дронів зруйновано понад третину нашої енергетичної інфраструктури. Через це, на жаль, ми більше не можемо експортувати електрику, щоб допомогти вам зберігати стабільність", – пояснив він.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюють)

Контекст:

Після вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти і газу та шукати їм альтернативу.

У межах санкційних заходів із 5 грудня ЄС припинить купувати російську нафту, яку імпортують морським шляхом, а з 5 лютого 2023 року – усі нафтопродукти. Окрім того, ЄС погодився запровадити граничні ціни на російську нафту, яку імпортують сухопутними шляхами або трубопроводами, і обговорює таке саме щодо газу.

19 жовтня глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що за вісім місяців Євросоюз на дві третини замістив російський газЗа оцінкою президента Єльського інституту керівників вищої ланки Джеффрі Зонненфельда, зараз ЄС отримує лише 9% газу з Росії (до вторгнення – 46%). Як пояснив професор у своїй колонці для Financial Times, Європа змогла компенсувати постачання газу з Росії завдяки експорту трубопровідного газу з Норвегії й Алжиру, а також скрапленого природного газу зі США та інших країн. Частка європейського ринку в загальному обсязі експорту російської нафти впала до 35% порівняно з 50% на початку року, повідомило 13 жовтня агентство Reuters із посиланням на дані Міжнародного енергетичного агентства.

Останніми тижнями РФ масово обстрілює Україну. З 10-го до 20 жовтня російські війська завдали майже 300 ударів із різних видів зброї по українських енергетичних об'єктах, повідомив міністр енергетики України Герман Галущенко. Унаслідок обстрілів в Україні пошкоджено приблизно 40% енергетичної інфраструктури, зазначали у Міністерстві енергетики 19 жовтня. Через обстріли в Україні почалися планові вимкнення електрики