Нуланд: Україна не буде в безпеці, якщо Крим щонайменше не демілітаризують
США вважають легітимними цілями російські військові об'єкти в окупованому Криму й підтримують завдання ударів по них. Про це заступниця державного секретаря США з політичних справ Вікторія Нуланд заявила 16 лютого під час онлайн-розмови зі старшим науковим співробітником аналітичного центру Фонду Карнегі Аароном Девідом Міллером, трансляцію проводили в YouTube.
"Це законні цілі. Україна завдає по них ударів, і ми підтримуємо це", – сказала вона.
Нуланд наголосила, що президент Росії Володимир Путін наважується на ескалацію і допомога союзників має відповідати рівню ескалації. Вона зазначила, що Україні потрібно деокупувати значні частини території "ще до того, як перейти до питання про Крим", і що Київ зараз зосереджений на цьому.
"Наша позиція залишається такою, що вони мають і роблять усю територію своєю в межах своїх міжнародних кордонів. Ми ніколи не визнавали владу Росії над Кримом", – додала дипломатка.
Після окупації Криму Путін перетворив півострів на "масивну військову базу", яку зараз використовує у війні проти України, наголосила вона і звернула увагу на порушення прав людини у Криму й переслідування кримських татар.
"Тому не має значення, що українці вирішать щодо Криму в тому аспекті, де вони вирішать воювати тощо, Україна не буде в безпеці, якщо Крим щонайменше – щонайменше – не демілітаризують. Це має бути частиною забезпечення сталого стримування. Тому я не передбачатиму, де українці вирішать воювати чи як вони вирішать вчинити із Кримом у короткостроковій, середньостроковій чи довгостроковій перспективі. Ми визнаємо Крим Україною. Усі, хто говорить про Крим, мають зрозуміти, для чого Путін його використав", – наголосила Нуланд.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного "референдуму" 16 березня 2014 року. "Приєднання" півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення в Україну. Окупанти зайшли на материкову частину України, зокрема, з півострова.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених із 2014 року українських територій, зокрема Криму. Президент України Володимир Зеленський не відкидав звільнення півострова в невійськовий спосіб. "Якщо хтось готовий запропонувати нам спосіб деокупації Криму в невійськовий спосіб, я буду тільки за", – казав він у листопаді.
У грудні начальник української військової розвідки Кирило Буданов заявляв, що Крим повернуть і у військовий, і в дипломатичний спосіб. "Наші підрозділи зайдуть туди зі зброєю в руках", – сказав Буданов.
10 лютого 2023 року міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук повідомила, що Україна розпочала підготовку управлінських кадрів для Криму.