NYT заявила, що в ООН вважають, нібито РФ не порушила домовленості щодо зерна, обстрілявши порт Одеси, МЗС України спростувало
Відповідаючи на запитання, чи порушили обстріли угоду, видання пише: "Поки невідомо. Незрозуміло, на що були спрямовані удари і чи торкнулися якоїсь зернової інфраструктури".
Неназвані джерела газети сказали, що Росія "не обіцяла уникати атак на частини українських портів, які не використовують безпосередньо для експорту зерна". Вона нібито могла скористатися лазівкою в угоді, "якщо поблизу були військові об'єкти".
Які саме там могли бути військові об'єкти, джерело не сказало. Ця стаття провокаційна, її передрукувала низка ЗМІ, звернув увагу спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко.
"Нібито неназване джерело в ООН стверджує, що ракетним ударом по порту Одеси РФ технічно не порушила зернову угоду, підписану у Стамбулі. Мовляв, Росія не обіцяла не обстрілювати ті частини українських портів, які напряму не задіяні в експорті зерна. М'яко кажучи, нас така позиція здивувала. По-перше, вона дисонує із заявою генерального секретаря Антоніу Гутерріша, який беззастережно засудив обстріл одеського порту", – написав він у Facebook 24 липня.
За словами Ніколенка, МЗС відразу звернулося до керівництва ООН по роз'яснення.
"Сьогодні ми отримали запевнення, що неофіційний коментар "неназваного джерела" для The New York Times не відображає позиції ООН. Лише заява генсекретаря Гутерріша відображає позицію організації. От і біда із цими неназваними джерелами: запустили провокативний наратив, а відповідальності жодної. Це було зроблено зумисно або незумисно – питання відкрите", – додав Ніколенко.
Контекст:
22 липня у Туреччині відбулося підписання дзеркальних угод про морський експорт українського зерна. На заході були президент Туреччини Реджеп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів та добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ і Південний протягом 120 днів із моменту підписання з можливістю продовження цього строку.
"Сторони не вчинятимуть жодних нападів на торговельні та цивільні судна, а також на портові засоби, що беруть участь у цій ініціативі", – ішлося в документі.
23 липня російські окупанти атакували Одеський морський торговельний порт крилатими ракетами типу "Калібр". За інформацією оперативного командування "Південь", дві ракети збила система ППО, дві влучили в об'єкти інфраструктури порту. В Одеській ОВА заявили про поранених унаслідок обстрілу морського порту.
У Мінагрополітики України повідомили, що в порту було зерно для експорту. Водночас ракети окупантів не влучили у сховища зерна, проінформувало командування "Південь" ЗСУ.
У МЗС України назвали атаку "плювком" президента РФ Володимира Путіна "в обличчя генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану", який доклав величезних зусиль для досягнення угоди. Спікер МЗС Олег Ніколенко закликав ООН і Туреччину забезпечити дотримання Росією своїх зобов'язань щодо безпечного функціонування зернового коридору.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи обстріл порту Одеси менше ніж за добу після досягнутих у Стамбулі домовленостей, заявив, що Росія, хай що вона обіцяла, знаходитиме шляхи, як цього не виконувати.
Генсек ООН засудив ракетні удари по одеському порту. Він наголосив, що всі сторони мають виконувати взяті на себе зобов'язання, не уточнюючи, хто атакував порт.