МЗС України про обстріл Росією Одеського порту: Це плювок Путіна в обличчя Ердогану та генсеку ООН
"Менше ніж 24 години знадобилося Російській Федерації, щоб ракетним ударом по території порту міста Одеса поставити під сумнів домовленості та обіцянки, дані нею ООН та Туреччині у підписаному вчора у Стамбулі документі. Російська ракета – це плювок [президента РФ] Володимира Путіна в обличчя генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану, який доклав величезних зусиль для досягнення угоди, і яким Україна вдячна", – заявив спікер.
За його словами, Україна наголошує на необхідності неухильного виконання домовленостей щодо відновлення безпечного експорту українських сільськогосподарських товарів Чорним морем із трьох портів: Одеси, Чорноморська та Південного.
"Закликаємо ООН та Туреччину забезпечити дотримання Росією своїх зобов'язань у рамках безпечного функціонування зернового коридору. У разі невиконання досягнутих домовленостей Росія нестиме повну відповідальність за поглиблення глобальної продовольчої кризи", – заявив Ніколенко.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
23 липня російські окупанти атакували Одеський морський торговельний порт крилатими ракетами типу "Калібр". За інформацією оперативного командування "Південь", дві ракети збили сили протиповітряної оборони, дві влучили в об'єкти інфраструктури порту. Нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко повідомив, що у порту пожежа.
Контекст:
У травні президент України Володимир Зеленський говорив, що в українських портах заблоковано 22 млн тонн зерна, яке мало піти на експорт. Від експорту продовольства з України залежить життя приблизно 400 млн осіб у різних країнах.
22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про експорт українського зерна. На заході були президент Туреччини Реджеп Ердоган та генсек ООН Антоніу Гутерріш.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк перед цим наголошував, що Україна підписує угоди з ООН і Туреччиною, а не безпосередньо з РФ. Росія також підписала документи з ООН та Анкарою. Він зазначив, що угода не передбачає жодного супроводу суден із зерном російськими кораблями та присутності російських представників в українських портах. За його словами, всі перевірки транспортних кораблів здійснюватимуть спільні групи у турецьких територіальних водах "у разі виникнення такої потреби".
Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, супутніх харчових продуктів та добрив (зокрема аміаку) з морських портів Одеси, Чорноморська і Південного протягом 120 днів із можливістю продовження цього строку. Сторони домовилися про таке: максимальні гарантії безпеки для всіх суден, які беруть участь у цій ініціативі; створення під егідою ООН у Стамбулі спільного координаційного центру (СКЦ), куди входитимуть представники всіх сторін; створення та робота на суднах, які беруть участь в ініціативі, інспекційних груп із представників сторін, які оглядатимуть судна в портах, визначених Туреччиною, під час входу/виходу до/з Турецької протоки для перевірки відсутності на борту несанкціонованих вантажів та персоналу.
Якщо знадобиться розмінування підходів до портів, має бути залучено тральник третьої країни. Торговельні судна має бути попередньо зареєстровано у СКЦ, вони будуть під технічним контролем на час їхнього проходу морським гуманітарним коридором, погодженим усіма сторонами. "Жодні військові кораблі, літаки, безпілотні літальні апарати (БПЛА) не можуть наближатися до морського гуманітарного коридору ближче, ніж на відстань, погоджену СКЦ, без дозволу СКЦ і виключно після консультації з усіма сторонами", – наголошено в документі.