ОБСЄ підтвердила воєнні злочини Росії в Україні
У звіті йдеться про те, що місія не в змозі оцінити, чи є саме вторгнення широкомасштабною операцією проти цивільного населення, проте вона наголошує на неодноразово задокументованих порушеннях міжнародних норм.
Експерти дійшли висновку, що російські військові відповідають за обстріл пологового будинку в Маріуполі.
"Місія дійшла висновку, що пологовий будинок було зруйновано внаслідок атаки з боку російських сил. Із російських пояснень випливає, що напад був навмисним. Ні попередження, ні часу на евакуацію не було. Отже, ця атака є явним порушенням міжнародного гуманітарного права. Особи, відповідальні за нього, вчинили воєнний злочин", – зазначено в документі.
Те саме стосується і руйнування драматичного театру, під яким у бомбосховищі ховалися сотні маріупольців.
"Росія стверджує, що його підірвав український батальйон "Азов". Місія не знайшла жодних вказівок на це. Цей інцидент із великою ймовірністю є обурливим порушенням міжнародного гуманітарного права, і ті, хто віддав і виконав наказ підірвати театр, вчинили воєнний злочин", – наголошують в ОБСЄ.
Крім того, автори доповіді також повідомили про цілеспрямовані вбивства та викрадення цивільних осіб, зокрема журналістів та чиновників, які вчинили представники Росії. На думку авторів, такі дії можна кваліфікувати як злочини проти людяності.
Водночас у доповідь не увійшли дані про вбивства мирних жителів у Бучі та інших містах та селах Київської області, про які стало відомо на початку квітня.
"Немислимо, щоб стількох мирних жителів було вбито й поранено і так багато цивільних об'єктів, зокрема будинки, лікарні, культурні цінності, школи, багатоповерхові житлові будинки, адміністративні будівлі, пенітенціарні установи, поліцейські відділки, водопровідні станції та системи електропостачання, було б пошкоджено або зруйновано, якби Росія дотримувалася своїх зобов'язань із міжнародного гуманітарного права з погляду розрізнення, пропорційності та запобіжних заходів у веденні бойових дій в Україні", – ідеться у висновках звіту.
Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)
Контекст:
ОБСЄ – найбільша у світі регіональна організація, яка займається безпековими питаннями. 29 липня 2014 року після початку війни на Донбасі спеціальна моніторингова місія ОБСЄ запрацювала і в Україні. Вона регулярно готувала звіти про ситуацію в країні, а також брала участь у переговорах між сторонами конфлікту на Донбасі.
6 березня, після того як офіс СММ у Маріуполі обстріляли окупанти, місія повідомила про те, що йде з України.
31 березня Росія заблокувала продовження мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.