ОБСЄ виявила десятки артилерійських установок і 50 танків бойовиків на Донбасі

Бойовики посилюють свої позиції на Донбасі військовою технікою, випливає зі звітів спостерігачів
Фото: depositphotos.com
Місія ОБСЄ виявила в окупованих районах Донбасу десятки одиниць військової техніки, які розмістили з порушенням Мінських домовленостей. Про це йдеться у звіті СММ ОБСЄ, опублікованому 15 січня на підставі інформації, одержаної від моніторингових команд 14 січня.

СММ зафіксувала озброєння, розміщене з порушенням ліній відведення: 26 гаубиць на полігоні поблизу Бугаївки, а також сім танків на полігоні біля Новоселівки (обидва населені пункти не підконтрольні українському уряду).

Крім того, в окупованих районах, за лініями відведення, але поза виділеними місцями зберігання озброєння" місія зафіксувала три зенітні ракетні комплекси, 50 танків, 15 самохідних артилерійських установок та 10 буксированих артилерійських установок. Їх розмістили на полігонах поблизу населених пунктів Бугаївка, Тернове, Шимшинівка та Міусинськ.

Ще шість буксированих артилерійських установок виявили неподалік від селища Садове.

У місії також розповіли, що безпілотник СММ ОБСЄ на окупованій території спробували обстріляти, крім того, безпілотники місії неодноразово глушили.

За оцінками місії ОБСЄ, із 27 липня 2020 року, коли було оголошено перемир'я, і до кінця звітного періоду, СММ зафіксувала щонайменше 101 256 порушень режиму припинення вогню в Донецькій та Луганській областях (зокрема 27 764 вибухи, 24 349 невизначених боєприпасів у польоті, 440 спалахів дульного полум'я, 455 освітлювальних ракет, а також щонайменше 48 248 черг та пострілів).

Зі свого боку українська сторона Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню (СЦКК) повідомила 16 січня, що російські найманці на Донбасі останнім часом розмістили з порушенням ліній відведення або місць зберігання 275 одиниць військової техніки.

"Протягом минулої доби додатково виявлено та зафіксовано розміщення на тимчасово окупованій території 275 одиниць військової техніки збройних формувань РФ, яка розміщена з порушенням Мінських домовленостей", – зазначили в центрі.

Спостерігачі додали, що зафіксовані порушення засвідчують систематичне створення передумов для подальшої ескалації напруги на лінії зіткнення.

Контекст:

У 2014 році, одразу після окупації Криму, Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною  факти і докази.

У липні 2020 року Офіс президента України повідомив, що тристороння контактна група під час відеоконференції погодила режим повного та всеосяжного режиму припинення вогню на Донбасі. "Режим дотримання повного і всеосяжного припинення вогню у разі, якщо він буде дотриманий іншою стороною, є базовою передумовою для реалізації Мінських домовленостей і відкриває шлях до виконання інших положень цих домовленостей", – наголошували у повідомленні ОП.

Повний і всеосяжний режим припинення вогню на Донбасі набув чинності 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки його порушення бойовиками.

Від початку 2021-го в боях на Донбасі загинуло 65 українських військовослужбовців, 263 було поранено, поінформували у Генштабі ЗСУ 23 грудня.

22 грудня 2021 року, перед новорічними та різдвяними святами, тристороння контактна група з урегулювання конфлікту на Донбасі домовилася повернутися до дотримання режиму припинення вогню. Бойовики порушили ці домовленості першої ж доби.