Окупанти на захоплених територіях прикидаються цивільними, щоб знайти партизанів – Центр нацспротиву

Російські ефесбешники на окупованих територіях перевдягаються у цивільне і провокують населення на відверті висловлювання про окупантів
Фото: fsb.ru (ілюстративне)

На тимчасово окупованих територіях України почастішали випадки, коли представники російської ФСБ виходять у людні місця в цивільній формі з метою виявлення партизанів – членів українського підпілля. Про це 1 травня поінформував Центр національного спротиву (ЦНС), створений Силами спецоперацій ЗСУ.

"Гестапівці" під виглядом простих мешканців цікавляться у продавців, кондукторів та інших, хто жаліється на російську владу й нерідко самі провокують подібні розмови", – ідеться у зведенні ЦНС.

Повідомляють, що в такий спосіб ворог шукає нелояльне населення.

"Якщо "жертва" ведеться на провокацію, то попадає на гачок і надалі змушена співпрацювати. Центр національного спротиву закликає бути обережним і не розповідати свого ставлення до окупаційної влади малознайомим людям", – попереджає ЦНС.

У Центрі нацспротиву повідомили також, що окупанти намагаються посилити поліцейсько-адміністративний режим на окупованій території Запорізької області. Для цього вони збільшили кількість груп, які здійснюють перевірки цивільних.

Зокрема, так званих мобільних блокпостів – загонів російських військових по 10–12 осіб, які працюють у форматі спонтанних перевірок цивільного населення, – побільшало в Бердянську.

"Автомобіль з окупантами може зупинитися в будь-якій точці міста і влаштувати перевірку цивільним автівкам і мешканцям міста. Традиційно перевіряють мобільні телефони на наявність інформації, яку партизани передають силам оборони", – попередили у ЦНС.

Контекст:

24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим та окупувала частину Донецької й Луганської областей.

Спочатку, за даними СБУ, президент РФ Володимир Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.

У квітні росіян вигнали з північних областей, у вересні деокупували майже всю Харківську область, у листопаді сили оборони України деокупували частини Херсонської області разом з обласним центром, а також Миколаївської області. Зараз найзапекліші бої точаться на сході країни.

Лівобережна частина Херсонської області й частина Запорізької області залишаються під російською окупацією. На захоплених територіях, за даними Генштабу ЗСУ, окупанти чинять тиск на місцеве населення та обмежують його права, а також селять у житло українців російських військових.