Окупанти проводять військові навчання в ОРДЛО – українська сторона СЦКК
Зазначають, що від лютого цього року місія ОБСЄ постійно фіксує суттєве збільшення на тимчасово окупованій території кількості озброєння і військової техніки, зокрема заборонених Мінськими домовленостями. Передусім ідеться про міномети та артилерійські системи різного калібру, а також РСЗВ.
"Частота фіксації вказаного озброєння в межах зони безпеки зростає на тлі проведення РФ військових навчань поблизу кордонів України та відбувається під виглядом навчань на полігонах, що облаштовані на тимчасово окупованих територіях, та в ході підготовки окупантів до чергового військового параду. Загалом 22 квітня БПЛА дальнього радіуса дії СММ зафіксувала 280 одиниць ОВТ окупантів на території ОРДЛО", – ідеться в повідомленні.
За 19 км на південь від Луганська на території аеродрому поблизу Переможного спостерігачі виявили реактивні системи залпового вогню БМ-21 "Град", самохідні гаубиці 2С1 "Гвоздика" та інше озброєння.
На тимчасово окупованих територіях Донецької області неподалік Вуглегірська виявили три причіпні гаубиці Д-30А "Лягушка" калібру 122 мм.
Контекст:
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі від опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Від початку 2021 року загинуло понад 30 українських військових.
Наприкінці березня ЗМІ й очевидці почали публікувати відеодокази, що Росія активно перекидає військову техніку в Крим через Керченський міст і стягує війська до кордону з Україною, а головнокомандувач ЗСУ Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною і в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави".
Чисельність російських військ на кордоні з Україною і в окупованому РФ Криму сягнула 150 тис., говорив верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель 19 квітня, пізніше цифру скоригували до 100 тис. Прессекретар Пентагону Джон Кірбі відмовився називати точну цифру, але повідомив, що "це найбільше нарощування сил, яке ми бачили із 2014 року".
Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ.
Російські військові, які брали участь у навчаннях в окупованому Криму, почали повертатися на бази 23 квітня. Про відведення військ із Воронезької області командування РФ не повідомляло.