ТКГ може ухвалити документ про реагування на порушення "тиші" на Донбасі 28 квітня – Кравчук
"Ми неодноразово (ми це українська сторона) пропонували вдосконалювати координаційний механізм спостереження за тим, хто порушує "тишу", хто веде вогонь, хто вбиває. Нам постійно говорили, що той механізм, який [зараз] працює, він недосконалий, і його потрібно поліпшувати", – розповів Кравчук.
Голова української делегації зазначив, що він передав спецпредставниці голови ОБСЄ у ТКГ Гайді Ґрау відповідний документ, який містить сім пунктів доповнень до того механізму реагування, який діє з липня 2020 року.
"Його спочатку ніби й не помітили, але на останньому засіданні ТКГ наш документ, пропозиції ОРДЛО, пропозиції Росії взяли до обговорення. Як мені відомо, український документ узяли за основу", – додав Кравчук.
За його словами, зараз над ним працюють у межах робочої підгрупи.
"Його суть у тому, щоб посилити контроль і бачити [порушення], зокрема за допомогою ОБСЄ, і не тільки. Друге – санкції або покарання тих, хто порушить. Третє – щойно є порушення або є загиблі, будь-яка сторона – Україна, ОРДЛО, Росія – може вимагати миттєво робочу групу, обговорити і вживати заходів", – зазначив Кравчук.
Цей документ, за його словами, обговорюватиме ще раз 27 квітня робоча підгрупа вже з пропозиціями всіх формулювань, а 28-го числа його можуть ухвалити та обговорити вже на засіданні ТКГ.
Контекст:
Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.
22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі від опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.
Переговори про врегулювання конфлікту ведуть у межах ТКГ (Україна – ОБСЄ – Росія) і "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).