РФ запропонувала провести на Донбасі зустріч радників лідерів "Нормандської четвірки" за участю бойовиків. В ОПУ відреагували

Козак звинуватив українську сторону в ухиленні від прямого діалогу з "ДНР" та "ЛНР"
Фото: kremlin.ru
РФ запропонувала провести на Донбасі зустріч радників у нормандському форматі за участю представників незаконних збройних формувань "ДНР" та "ЛНР". Про це йдеться в листі заступника глави адміністрації президента РФ Дмитра Козака до політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" від 21 квітня. Скріншот листа Козака 22 квітня опублікував у своєму блозі на сайті видання "Корреспондент" політтехнолог Володимир Шамін.

Козак підтвердив справжність документа, пише "РИА Новости".

У листі заступник глави адміністрації Володимира Путіна висловив надію на "конструктивне, відкрите і чесне" обговорення проєктів щодо перемир'я на Донбасі, які є на столі, не пізніше ніж 27 квітня. Водночас Козак звинуватив українську сторону у формальному ухиленні від прямого діалогу з "ДНР" та "ЛНР".

Радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк заявив у коментарі "РБК-Україна", що зустріч радників лідерів "Нормандської четвірки" на Донбасі за участю представників ОРДЛО може "розмити саму ідею переговорів".

На його думку, участь представників незаконних збройних формувань не буде конструктивною, оскільки вони не ухвалюють самостійних рішень, а фактично є ще одним обличчям російської сторони. Щоб забезпечити конструктивність, в ОПУ ініціативу Козака запропонували розглянути на рівні тристоронньої контактної групи (ТКГ) з урегулювання конфлікту на Донбасі.

Контекст:

У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у ТКГ в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії.

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке написано, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил і засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької і Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ. Домовленості виконали частково. Очікували, що наступний саміт відбудеться у 2020 році, однак цього не сталося.

12 січня 2021 року в Берліні відбулися перші цього року переговори радників лідерів "Нормандської четвірки". Козак за підсумками зустрічі заявив, що "похвалитися нічим".

18 березня переговори радників провели у форматі відеоконференції. На зустрічі обговорили повернення до режиму повного припинення вогню на Донбасі. ОПУ повідомив, що за конструктивну позицію на переговорах глава Офісу президента Андрій Єрмак подякував представникам Франції та Німеччини.

Президент України Володимир Зеленський 16 квітня зустрівся із президентом Німеччини Еммануелем Макроном, щоб обговорити ситуацію на Донбасі. До переговорів тет-а-тет приєдналася у відеоформаті канцлерка Німеччини Ангела Меркель. За підсумками зустрічі лідери трьох країн випустили заяву, в якій закликали РФ відвести війська від кордонів України, і підтвердили, що зустріч радників лідерів "Нормандської четвірки", на якій обговорюватимуть дорожню карту щодо виконання Мінських угод, відбудеться 19 квітня.

За її підсумками Єрмак зазначав, що Україна сформувала безліч ініціатив щодо вдосконалення функціонування режиму припинення вогню, а також запропонувала посилити відповідальність за снайперські обстріли. У РФ заявили, що переговори конкретними домовленостями не завершилися.