Окупанти завезли кілька РСЗВ "Град" на територію Запорізької АЕС – "Енергоатом"
Згідно з повідомленням, на територію захопленої ЗАЕС росіяни завезли напередодні кілька реактивних систем залпового вогню "Град". Цю зброю загарбники розмістили біля енергоблока №6, поряд із територією станційного сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, де раніше будували якісь "захисні споруди" в таємному режимі, порушуючи умови щодо забезпечення ядерної та радіаційної безпеки, заявляють в "Енергоатомі".
У компанії вважають, що найімовірніша провокація, яку готують, – обстріли із "Градів" протилежного берега Дніпра, зокрема міст Нікополь і Марганець, безпосередньо з майданчика ЗАЕС, користуючись прикриттям енергоблоків та сховища відпрацьованого ядерного палива.
"Увесь світ розуміє кричущі порушення всіх норм і вимог ядерної та радіаційної безпеки роботи АЕС, яку загарбники використовують для військових цілей. Із самого початку агресії вони розміщують там особовий склад, військову техніку, зброю та вибухівку; замінували територію станції й під'їзні шляхи до неї", – ідеться в повідомленні.
"Енергоатом" закликав МАГАТЕ і світову атомну спільноту створити зону безпеки всередині та навколо станції за умови її повної демілітаризації й деокупації.
Контекст:
На початку березня найбільша атомна станція Європи – ЗАЕС – опинилася під окупацією російських військових і відтоді працює під їхнім контролем. Від серпня окупанти регулярно обстрілювали ЗАЕС та Енергодар, у зв'язку із чим станцію кілька разів повністю від'єднували від енергомережі. В "Енергоатомі" вважають, що Росія хоче перепід'єднати ЗАЕС до російської енергосистеми.
Периметр навколо станції заміновано, періодично на цих мінах підриваються дикі тварини, повідомляли в "Енергоатомі".
Увечері 19-го і вранці 20 листопада поряд і на території Запорізької АЕС експерти МАГАТЕ зафіксували понад десяток вибухів. За їхніми даними, на майданчику ЗАЕС було пошкоджено деякі будівлі, системи та обладнання, але жодне з пошкоджень "поки що не має критичного значення для ядерної безпеки та захисту".
2 грудня гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі повідомив, що сподівається досягти домовленості з Росією та Україною щодо створення захисної зони на станції.