Омбудсмен порадив українцям в окупації брати російські паспорти "задля виживання"
Україна не кваліфікує отримання російського паспорта на окупованих територіях як скоєння злочину. Про це уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив 30 квітня в ефірі національного телемарафону, відео опубліковано в його Telegram-каналі.
Він припустив, що окупанти заарештовуватимуть тих, хто відмовився від отримання документа РФ. І це буде окрема категорія цивільних заручників, яких росіяни триматимуть у полоні.
"Я порадив би брати російський паспорт, приймаючи для себе рішення – вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатися, коли ми звільнимо цю територію", – сказав він.
Омбудсмен заявив, що не згоден з ідеями переслідувати після деокупації тих, хто був змушений на це погодитися. Він повідомив, що наразі розробляють законопроєкт, який передбачає законну процедуру відмови від нав'язаного громадянства.
"У нас лунали такі заяви, що будь-хто, хто взяв російський паспорт на тимчасово окупованій території, – ми повинні до нього застосувати якісь важелі впливу, можливо, навіть кримінального характеру. Я категорично проти цього. Наші громадяни це роблять задля того, щоб вижити. Інша справа, хто приймає у цьому участь безпосередньо, організовує цей процес", – додав він.
Контекст:
Президент країни-агресора РФ Володимир Путін спростив видавання російських паспортів жителям окупованих Росією Донецької та Луганської областей ще 2019 року.
Після повномасштабного вторгнення в лютому 2022 року РФ почала роздавати свої паспорти на нових окупованих територіях. Зокрема, Путін 25 травня спростив видавання російських паспортів у Запорізькій та Херсонській областях. 26 грудня він затвердив порядок подання заяв на отримання російського паспорта жителями захоплених територій України.
У МЗС України заявили, що РФ займається насильницькою асиміляцією українців, примусово нав'язуючи громадянство Росії.
У січні 2023 року Генштаб ЗСУ зазначив, що на захоплених територіях окупанти прискорили видавання російських документів і продовжують примусову інтеграцію тимчасово окупованих територій у правове поле РФ.
У Центрі національного спротиву, створеному Силами спецоперацій ЗСУ, розповіли 31 березня, що через повільну паспортизацію на тимчасово захоплених територіях України окупанти не можуть підготуватися до псевдовиборів до місцевих "органів самоврядування" й "парламенту" у вересні 2023 року. Москва поставила завдання перед колаборантами наростити темпи паспортизації за будь-яку ціну, наголосили у ЦНС.
Російські окупанти створили "мобільні групи" з паспортизації населення на півдні України, зазначили у ЦНС 7 квітня.