Партія "Единая Россия" роздала 100 партквитків в ОРДЛО. У МЗС України відреагували
Приймати заявки від жителів окупованих територій Донецької області на вступ до партії розпочали у липні 2021 року, повідомив підконтрольний окупантам ресурс. Агентство "Новости Донбаса" наголосило, що на тимчасово окупованих територіях Луганської області приймати заявки розпочали у вересні.
Спікер Міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко у коментарі "Радіо Свобода" 30 листопада розкритикував роздавання партквитків "Единой России" жителям окупованих територій.
"РФ намагається витиснути максимальні дивіденди із силового захоплення територій у Донецькій та Луганській областях. Водночас жодні партійні квитки "Единой России" або обіцянки політичних кар'єр для "чиновників" окупаційної адміністрації не компенсують мешканцям Донбасу того горя і злиднів, які принесла російська окупація. Україна неодноразово заявляла про невизнання російських паспортів, нав'язаних українцям на тимчасово окупованих територіях. Ведення політичної агітації, відкриття осередків російських політичних партій та організація РФ виборів на окупованій частині Донбасу суперечать її зобов'язанням у рамках Мінських домовленостей та нормандського формату, грубо порушують українське законодавство та норми міжнародного права", – сказав він.
За словами спікера, "Единая Россия" рятує падіння рейтингів "на тлі катастрофічної епідемічної ситуації та тотального обмеження прав і свобод людей у Росії за рахунок залучення до своїх лав жителів поневолених українських територій".
"У Москві ж можуть вплинути на поліпшення ситуації на Донбасі реальними кроками, а не політичними проєктами: віддати наказ своїм збройним формуванням дотримуватися режиму припинення вогню, розблокувати роботу КПВВ, щоб люди могли отримувати базові соціальні послуги, припинити перешкоджати молоді, яка шукає кращого життя на підконтрольній українському уряду території, забезпечити міжнародним гуманітарним організаціям безперешкодний допуск до всіх утримуваних осіб", – заявив Ніколенко.
Контекст:
Партію "Единая Россия" утворили 1 грудня 2001 року. На виборах у вересні 2021 року вона дістала найбільше місць у Держдумі – 324 з 450.
Голосування організували і на окупованих територіях України. Центрвиборчком РФ дозволив жителям ОРДЛО голосувати онлайн. Правозахисники повідомляли, що жителів ОРДЛО, які отримали російський паспорт, повезуть у Ростовську область для голосування. Цю інформацію підтвердили.
Член російської Ради з розвитку громадянського суспільства та прав людини Кирило Вишинський сказав, що приблизно 150 тис. жителів ОРДЛО дистанційно проголосували на виборах у Держдуму.
Верховна Рада і МЗС України закликали світ не визнавати незаконних виборів до Держдуми РФ у Криму і за участю жителів Донбасу.
Служба безпеки України за фактом організації і проведення голосування у Криму відкрила кримінальне провадження, Рада національної безпеки і оборони України вирішила ввести санкції проти 53 членів територіальних виборчкомів і 33 кандидатів до Держдуми.
Голосування на окупованих територіях не визнали Євросоюз, США, Грузія і Туреччина, а також засудила Великобританія. Держдепартамент США заявив, що голосування проводили в умовах, що не сприяють вільному та демократичному волевиявленню. Вибори у Держдуму РФ супроводжували залякуванням і тиском на опозицію і незалежних спостерігачів, підкреслили в ЄС.
У травні 2021 року українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти отримало майже 600 тис. громадян. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов у липні говорив, що йдеться вже про 630 тис. осіб. У квітні Водолацький заявляв про плани РФ видати ще 500 тис. російських паспортів жителям ОРДЛО до кінця 2021 року.