Пентагон створює у Німеччині командування для підтримки України – ЗМІ

Нове командування підпорядковуватиметься Каволі й виконуватиме рішення, ухвалені контактною групою з оборони України ("Рамштайн")
Фото: ЕРА
Міністерство оборони США планує сформувати нове командування з контролю й управління підтримкою України. Про це 29 вересня пише The New York Times.

За його даними, голова європейського командування збройних сил США і верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі Крістофер Каволі нещодавно презентував відповідний проєкт. Глава Пентагону Ллойд Остін і його помічники ухвалять остаточне рішення найближчими тижнями, про це повідомили джерела, додавши, що Білий дім і Пентагон підтримали такий підхід.

За словами кількох військовослужбовців, центр буде розташований у Вісбадені (Німеччина). Нове командування підпорядковуватиметься Каволі й виконуватиме рішення, ухвалені контактною групою з оборони України (формат "Рамштайн").

"Це визнання реальності важливої місії допомоги нашим українським партнерам у сфері безпеки", – сказав газеті колишній верховний головнокомандувач ОЗС НАТО в Європі Джеймс Ставрідіс.

На його думку, це створить формальну структуру безпеки, якої зможуть дотримуватися союзники України під час передавання свого обладнання і забезпечення навчання.

Девід Петреус, колишній головнокомандувач США в Іраку та Афганістані, також погоджується із цим баченням.

"Це була б дуже важлива і дуже доречна ініціатива, зважаючи на масштаби зусиль США і внесок наших союзників у НАТО", – сказав він.

Прессекретар Пентагону Патрік Райдер відмовився коментувати це питання для The New York Times, проте в електронному листі повідомив, що у відомстві постійно "оцінюють і вдосконалюють внутрішню позицію та процеси, щоб гарантувати надання Україні своєчасної допомоги у сфері безпеки, щоб відповідати її найбільшим вимогам, нагальним потребам на полі бою і нарощуванню могутності для стримування подальшої російської агресії".

Посадовці США публічно не обговорювали цієї пропозиції, зокрема через те, що Пентагон досі розглядає цей план, а також щоб уникнути потрапляння в наратив президента Росії Володимира Путіна про те, що його країна перебуває у стані війни зі Сполученими Штатами і НАТО, а не з Україною, ідеться у статті.

Контекст:

США надають допомогу Україні переважно за системою "президентського скорочення" запасів Пентагону. Останній пакет допомоги – на $600 млн – США надали Україні за цією програмою 16 вересня. У межах USAI США допомагають Україні у тривалішій перспективі – укладаючи контракти із промисловістю виробництва зброї.

Окремо у Сполучених Штатах ухвалили закон про лендліз для України, згідно з яким США зможуть позичати або здавати в оренду засоби захисту Україні й іншим країнам Східної Європи. Амбасадорка України у США Оксана Маркарова пояснила, що для оборонної допомоги Україні міноборони США поки що використовує програми безоплатного передавання зброї, а лендліз це додатковий інструмент, який застосовуватимуть у разі потреби.

Реактивні системи залпового вогню HIMARS, а також аналогічні системи M270 і MARS Україна отримує з початку червня. До кінця серпня на озброєнні української армії було понад 20 одиниць такої техніки.

Загальний обсяг військової, гуманітарної та прямої економічної допомоги, наданої США Україні за час повномасштабного вторгнення РФ, становить $25 млрд, заявляв Байден 21 вересня.