Переговори Зеленського і Путіна відбудуться після битви на Донбасі – Подоляк

Росія має позбутися своїх імперських ілюзій, і скільки Україні знадобиться часу на це, не має значення, вважають в Офісі президента
Фото: depositphotos.com
Переговори президентів України та Росії Володимира Зеленського і Володимира Путіна щодо гарантій безпеки для країн відбудуться після бойового зіткнення на Донбасі, вважає радник глави Офісу президента Михайло Подоляк. Про це він сказав уночі 9 квітня в ефірі національного телемарафону, повідомляє "Інтерфакс-Україна".

"Україна вже готова до великих битв. Україна має в них перемогти, зокрема на Донбасі. І після цього Україна отримає більш суттєву переговорну позицію, з якої може диктувати певні умови. Після цього президенти будуть зустрічатися. Це може зайняти два тижні, три…" – сказав Подоляк.

За його словами, зараз Україна платить дуже високу ціну за те, щоб дістати потужні гарантії безпеки у майбутньому, проте не відмовиться від цього.

"Я хочу, щоб усі розуміли в Україні: так, тяжко, ми щодня втрачаємо людей, інфраструктуру. Ми платимо дуже високу ціну. Але Росія має позбутися своїх імперських ілюзій. Україна – це єдина держава на сьогодні у світі, яка це зробить. І скільки на це потрібно часу, не має значення. Ми робитимемо все, щоб отримати певні – підкреслюю – дуже потужні гарантії безпеки, щоб назавжди закрити свої кордони від імперських амбіцій таких країн, як Російська Федерація", – сказав радник.

Він наголосив, що президент України погодиться на переговори тоді, коли у країни "будуть абсолютно чіткі позиції для цього".

"Україна вже довела, що сьогодні є одна держава, яка готова заплатити будь-яку ціну, щоб світ повернувся до ідеалів свободи. Це Україна. У нас немає іншого шляху. Буча, Київська область, Краматорськ… Усе вже довело до того, що ми маємо поставити крапку на людожерських режимах, яким є сьогодні РФ", – резюмував він.

Контекст:

За словами президента України Володимира Зеленського, пріоритети України на переговорах із Росією є такими: завершення війни, гарантії безпеки, суверенітет, відновлення територіальної цілісності. Вимоги "денацифікації" та "демілітаризації" Україна обговорювати не збирається, заявив він 27 березня. Президент також уточнив, що найближчою метою України у війні має бути повернення під контроль територій станом на 23 лютого, тому що "змусити Росію повністю звільнити територію неможливо", і вже після цього обговорювати питання Донбасу та Криму.

29 березня у турецькому Стамбулі відбувся четвертий очний раунд переговорів (кілька разів делегації зустрічалися у відеоформаті).

За підсумками зустрічі голова української делегації, голова фракції "Слуги народу" у Верховній Раді Давид Арахамія заявив, що Україна офіційно запропонувала підписати договір про міжнародні гарантії безпеки.

За його словами, цей договір має передбачати юридично обов'язкові гарантії безпеки, а також зобов'язання надати військову допомогу в разі агресії проти України з боку низки країн. Росія, заявив Арахамія, також має надати Києву гарантії безпеки, але "на інших умовах".

Україна фактично буде згодна на без'ядерний та позаблоковий статус, якщо буде підписано запропонований Києвом договір. Про це повідомив член української делегації, колишній заступник міністра закордонних справ Олександр Чалий.

Про готовність надати гарантії безпеки після цього заявили США, Італія, Німеччина, Туреччина. Представниця Великобританії в ООН Барбара Вудворд повідомила, що Лондон готовий відіграти свою роль у дотриманні гарантій безпеки для України. Водночас заступник прем'єр-міністра Сполученого Королівства Домінік Рааб уточнив: не як у НАТО.