Перевірка укриттів засвідчила, що необхідно відновити систему управління у столиці – експертка

Світлана Кушнір: Не подобається вам Кличко, Філатов, Садовий? Терпіть. Їх обирали люди. Хочете змінити – здобудьте перемогу на виборах, як це зробили вони
Фото: Світлана Кушнір / Facebook
У Києві Офіс президента навмисно створює хаос в управлінні, щоб містом керували не обрані, а призначені люди, а спроби Банкової підім'яти під себе місцеве самоврядування призвели до того, що бомбосховища в більшості регіонів країни в жахливому стані, а чиновники закуповують у сховища барабани за мільйон. Про це заявила у своєму Facebook політична експертка Світлана Кушнір.

"Перевірка укриттів показала: Офіс президента створив хаос у місцевому самоврядуванні держави. Згідно з перевіркою ДСНС, через майже півтора року повномасштабної війни бомбосховища в більшості регіонів країни залишаються в жахливому стані. Відповідальні за них – голови військових адміністрацій, а в Києві – ще й голови райдержадміністрацій. У відношенні до громади поводити вони себе можуть як завгодно. Бо боятися їм потрібно лише того, хто їх призначив, – главу держави. І закупівлі в укриття це прекрасно показали: барабани за мільйон гривень, сковорідки за 730 тис. грн, овочерізки по 130 тис. грн, навіть на ганчірках для підлоги – і тут "слуги" заробили: закупили ганчірок по 700 грн за штуку", – написала експертка.

Вона нагадала, що уряд змінив процедуру призначення голів РДА напередодні широкомасштабного вторгнення Росії в січні 2022 року. Тепер глав районів призначає президент. І звільнити їх може теж лише президент. Зокрема, у Києві мер Віталій Кличко повністю позбавлений можливості пропонувати кандидатури голів РДА і впливати на них.

"Чому у випадку з Києвом голови РДА себе так поводять? По-перше, не всі знають, що голови РДА є представниками "слуг народу". Усе, що вони коять, за їхнім задумом, має зводитися до однієї тези – це все [київський міський голова Віталій] Кличко. Бо його всі знають, отже, він за все відповідає. По-друге, Офіс президента навмисно створює хаос в управлінні, щоб містом керували не обрані, а призначені. Тобто в Києві діють фактично 10 удільних князівств, на які місто й кияни, по суті, не впливають. Бо керують по факту районами міста чиновники з ОП. Барабани за мільйон – результат керування районами Києва чиновниками з ОП", – наголосила Кушнір.

Політологиня зауважила, що Європарламент уже висловив незадоволення ситуацією з місцевим самоврядуванням в Україні. Напередодні засідання РНБО, де Кличка мали зняти з посади голови КМДА, Європарламент звернувся до українського президента із закликом зміцнювати місцеве самоврядування.

"Вирішення цієї ситуації вбачаю просте – скасування рішення уряду й повернення права голові КМДА пропонувати кандидатури голів РДА, щоб працювала система управління містом. Що стосується спроб офісу підім'яти все місцеве самоврядування, то тут постає питання демократії, за яку сьогодні бореться Україна. Не подобається вам Кличко, [мер Дніпра Борис] Філатов, [мер Львова Андрій] Садовий? Терпіть. Їх обирали люди. Хочете змінити – здобудьте перемогу на виборах, як це зробили вони. Але не знищуйте місцевого самоврядування. Інакше будемо мати не лише "слуг"-барабанщиків, а й цілий оркестр на мільярди гривень. А платитимуть за це все громадяни. Ми з вами", – заявила Кушнір.

Контекст:

В Україні почали масово перевіряти укриття після того, як у ніч на 1 червня внаслідок ракетної атаки біля поліклініки в Деснянському районі Києва загинуло троє людей (серед них дев'ятирічна дівчинка), які прийшли в укриття, але не змогли в нього потрапити. 3 червня в Києві створили комісію з ревізії бомбосховищ.

Поліція розпочала розслідування через зачинене сховище. Затримали охоронця поліклініки і трьох посадових осіб. 2 червня їх повідомили про підозру: чиновників – у службовій недбалості, що спричинила тяжкі наслідки, охоронця – у залишенні в небезпеці, що спричинило смерть.

12 червня у КМДА повідомили, що в Києві придатними до використання визнали 65% сховищ. Ще 21% можуть бути такими за умови належного облаштування. Такими є остаточні результати 10-денної перевірки всіх столичних укриттів комісією у складі представників ДСНС, поліції, міських і районних служб.

Правоохоронні органи також перевіряють зловживання коштами в розмірі 1,2 млрд грн, виділеними бюджетом Києва райдержадміністраціям на облаштування бомбосховищ.